Het wel en wee van de Relatienota in Zeeland door R J. Willems De Relatienota is een beleidsnota van de overheid waarin het behoud van natuur waarden in het boerenland wordt behandeld. Het heggenlandschap in de Poel is één van de gebieden waarop de nota van toepassing is. In 1976 heeft de regering de Relatienota vastgesteld. Op basis van het in deze nota vastgestelde beleid kunnen agrariërs op daarvoor aangewezen gronden beheersovereenkomsten afsluiten. Wanneer zij het gebruik van hun gronden mede afstemmen op de belangen van natuur en landschap krijgen zij een bepaalde vergoeding uitgekeerd. Gemiddeld kost dit de Overheid ca. 1.100,—/ha per jaar. Beheersvergoedingen kunnen worden uitgekeerd wanneer voor het betreffende gebied een Beheersplan is vastgesteld. Kunnen de belangen van natuur en landschap niet in de agrarische bedrijfsvoering worden ingepast, dan worden dergelijke gronden aangewezen als reservaat en komen voor aankoop door de natuurbescherming in aanmerking. De belangstelling om beheers overeenkomsten af te sluiten neemt toe en ook de realisering van de reservaatsvorming vordert gestaag. De stand van zaken is momenteel als volgt: In Zeeland zijn voor een oppervlakte van 1944 ha beheersplannen opgesteld. Hiervan is 1073 ha aangewezen als beheersgebied en 871 ha als reservaatsgebied. Op een oppervlakte van 684 ha zijn beheersovereenkomsten afgesloten en 302 ha reservaat is aangekocht. In vergelijking met de rest van Nederland is in Zeeland meer beheersgebied dan reservaats gebied aangewezen. Bij de realisering van het Relatienotabeleid loopt Zeeland in de voorste gelederen. Zijn de belangen van natuur en landschap in het agrarisch gebied nu voldoende veiliggesteld? Allereerst moet in dit verband gewezen worden op het vrijwillige karakter. De boer is vrij om al of niet een beheers overeenkomst af te sluiten. Deze overeenkomst heeft bovendien slechts een geldigheidsduur van 6 jaar. Ook is de boer vrij om een licht of zwaar beheerspakket af te sluiten. Er is derhalve geen garantie dat natuur- en landschapsbelangen worden veiliggesteld. Dit geldt zowel voor het afsluiten van een overeenkomst, voor de mate waarin met de belangen van natuur en landschap rekening wordt gehouden als bij een eventuele verlenging na 6 jaar. Dat er inderdaad geen garantie voor de veiligstelling van natuur en landschap is mag blijken uit het feit dat alleen al in 1988 ca. 90 ha Relatienotagebied in Zeeuws-Vlaanderen is omgezet in egaal, gedraineerd bouwland! Een gegeven om echt van te schrikken! De effecten van de beheers overeenkomsten zijn nog weinig onderzocht. Om in deze lacune te voorzien zal dit jaar onderzoek worden verricht. In Zeeuws-Vlaanderen zal onderzocht worden in welke mate het afsluiten van beheersovereenkomsten effect heeft op de botanische waarden. In Midden-Zeeland wordt gekeken naar het effect op de weidevogelstand. Hierboven werden slechts enkele facetten van het Relatienotabeleid verwoord. Er zijn daarvan zeker positieve effecten merkbaar. Of op deze wijze echter ook op langere termijn natuur en landschap in het agrarisch gebied voldoende worden veiliggesteld moet betwijfeld worden. Onze Stichting wil graag zekerheid. Een zekerheid die ook onze kinderen de garantie geeft te kunnen leven in een aantrekkelijk en waardevol landschap. Wij geven om die reden de voorkeur aan reservaatsvorming. Alleen na verwerving in eigendom door de natuurbeschermingsinstanties is er zekerheid voor een standvastig en goed natuurbeheer. tof*»-i -.£■* 'As 17

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 17