.,V.' .Vi^ .^<-3!i' -»■ v yl~4r> -. -i»1 j.;'yïïytf V>" iï&tihUai Het spitten van zeepieren geeft naast een lokale verstoring van de bodemfauna ook sterke verstoring van vogels. de straks voor spitters opengestelde gebieden een erg hoge druk op de wormen populaties zal ontstaan. Om dit te ondervangen zouden jaarlijks in die gebieden in groten getale jonge zagertjes, afkomstig uit een zagerkwekerij, uitgezet moeten worden. Dit ongeveer analoog aan de situatie in de mossel cultuur. Engelse les Uit het voorgaande komt naar voren dat, naast regulerende maatregelen voor wat betreft de zeeaaswinning, een overheids subsidie of een renteloze lening nodig is om de zeeaaskwekerij goed van de grond te tillen. Kees 't Hooft heeft wat dit betreft dan ook bij vele deuren aangeklopt. Tot nu toe echter tevergeefs, omdat een dergelijk bedrijf (nog) niet in een bepaald ambtelijk hokje te plaatsen is. Zo hoort het bijvoorbeeld niet thuis onder landbouw of voedsel voorziening, maar ook niet onder visserij. Het Zierikzeese bedrijf heeft contacten met een zeeaaskwekerij in Engeland. Bij bezoeken aan hun collega-kweker werd duidelijk dat de Engelse overheid een heel andere „policy" voert voor wat betreft het stimuleren van dergelijke bedrijven. Heeft Nederland veel subsidies gestoken in het moderniseren van de vissersvloot (wat onder andere tot de bekende huidige problemen heeft geleid), in Engeland wordt vooral de aquacultuur, kweek van vis, garnalen, kreeften en ook zeeaas, gestimuleerd. Trouwens, ook wat betreft natuurbeschermings maatregelen voor kustgebieden vaart men in Engeland een duidelijk andere koers dan wij. Worden hier de voorgestelde beschermende maatregelen voor de Oosterschelde als revolutionair beschouwd, aan de andere kant van de Noordzee is voor grote kustgebieden een totaal-verbod op het wormen- spitten ingesteld. (Daarnaast is bovendien voor dergelijke beschermde gebieden de kokkelvisserij voorgoed gesloten, ook al was ter plaatse reeds een vloot kokkelschepen aktief.) Gezien vanuit natuur beschermingsoogpunt zijn goed funktionerende zeeaaskwekerijen als alternatief voor het spitten in onze laatste getijdegebieden sterk toe te juichen. Niet alleen voor de Oosterschelde zou dat een erg positieve zaak zijn, maar ook voor de Waddenzee, waar onder andere een aantal zeeaasdelvende schepen door het wad ploegt. Momenteel zijn nog de kennis en het materiaal in Zeeland aanwezig om zeeaaskweek uit te voeren. Echter, zonder duw in de rug van de overheid dreigen die snel te verdwijnen. Hopelijk dat op korte termijn enkele ambtelijke grenzen doorbroken kunnen worden om subsidie mogelijkheden te creëren. Het lijkt me dat een dergelijke aktie vanuit het Ministerie van Landbouw en Visserij zal moeten plaatsvinden en dat bijvoorbeeld de direkties van Openlucht Rekreatie, waaronder de sportvisserij valt en Natuur, Milieu en Faunabeheer zich hiervoor gezamenlijk moeten inspannen. 5

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 5