Een steenlopertje De zeekraal bijvoorbeeld lijkt bezig met het openen sprekend op een wat ijle, flink van een mosselschelp. venakte cactus Andere soorten hebben methoden om het met het water opgenomen zout weer kwijt te raken. Aan de onderkant van de bladeren zitten huidmondjes, waardoor -vooral na langdurige droogte- het teveel aan zout wordt uitgescheiden. Dat is onder andere bekend van strandzoutgras, zeeweegbree en Engels slijkgras. Het Engels slijkgras is een pionier die op de overigens nog kale slikbodem dichte horsten vormt. De stevige, rechtop staande stengels filteren zand en slib uit het vloedwater. Zo wordt de bodem geleidelijk opgehoogd en wordt de weg vrij gemaakt voor andere schorreplanten. In de slijkgrasvelden vestigen zich "^Vertrekpunt voor de excursie. ook vaak wieren, maar een stenen strekdam, vlakbij één van de dijkovergangen heeft in dat opzicht nog veel meer te bieden. Blaaswier, buiswier, gezaagde zee eik, knotswier en darmwier zijn namen die staan voor evenzovele fraai gevormde wieren in allerlei tinten. Vlakbij de dijkvoet is een rommelhoekje tegen de strekdam helemaal bedekt met door de zee gladgeschuurde stenen. Daar dribbelen goed gecamoufleerde steenlopertjes rond, op zoek naar voedsel. Het timide roepje van een strandplevier geeft aan dat vlak in de buurt ergens het nest moet liggen. Haast onzichtbaar door de perfecte schutkleur ligt het even verder. Een gevaarlijk plekje, want nog geen meter er Jonge kokmeeuwen. vandaan ligt het vloedmerk: losgeslagen wieren, rottende plantenresten, wulke-eieren en een witte kartonverpakking met grote blauwe letters: melk'de witte motor. Het Paulinaschor is een uitstekende plek om (opnieuw) kennis te maken met de Westerscheldekust in al haar boeiende gedaanten. Onze wandeling naar het Paulinaschor is op zaterdag 27 mei om 10.00 uur. Het vertrekpunt is aangegeven op het kaartje bij dit artikel. Tot dan. PAULINA SCHOR

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 7