Zeeuws Landschap Van de redactie 5e jaargang nr. 2 juni 1989 Commotie rond het zeeaas HET ZEEUWSE LANDSCHAP "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuur historisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" .vW4SV. BIBUOro, Landgoed Landlust iV v <6^ Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v. d. Boom G.J.C. Buth M, Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties B. Grootjans 7, 8 F. Hazelhoff (ijsvogel) 20 M. Jacobusse omslag, 3, 4, 5, 6, 16, 20 Mej. J. Joziasse 5,10,11 J. Willems 9, 12 Staring centrum 14, 15 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes nhoudsopgave Van dc redactie 2 Wandelingen door het Zeeuwse landschap 4 Rietvogels in Zeeuws Vlaanderen 6 De natuur gevangen op een ei 9 Hannie Joziasse 10 Een kaart van het reliëf in het Zeeuwse landschap 13 Uit het beheer 16 Excursies 1 advertentie) 18 Advertenties 19 Achterpagina 20 Omslagfoto Ooievaars in een natte duinvallei in de Kievittepolder 2 Het artikel over „Zeeaas- kwekerijen en de natuurwaarden van de Oosterschelde" in het vorige nummer van dit tijdschrift heeft nogal wat reakties teweeg gebracht in de vorm van ingezonden stukken in de PZC en schriftelijke en telefonische reakties naar het bureau van Het Zeeuwse Landschap. Naar aanleiding hiervan volgt enige aanvullende informatie over dit onderwerp. De achtergrond voor het schrijven van het bewuste artikel was het volgende: De natuur waarden van de Oosterschelde zijn algemeen erkend. De platen en slikken, met hun hoge dichtheden aan bodemdieren, garnalen, vissen en vogels vormen een zeer belangrijk onderdeel van het natuurgebied Oosterschelde. Tot bepaalde hoogte is „oogsten" van die platen en slikken, zonder dat daardoor in sterke mate natuur- schade optreedt, zeker mogelijk. Echter, vooral de laatste twee jaar neemt het aantal menselijke aktiviteiten op de platen en slikken sterk toe. Naast het verlies van het Krammer- Volkerak als getijdengebied en de toegenomen toegankelijkheid van de Oosterschelde, zoals bij de Oesterdam, lijken vooral commerciële achtergronden hierbij een rol te spelen. Die toegenomen aktiviteiten op de platen en slikken leiden nu reeds tot duidelijke natuurschade. Om die te herstellen en om verdere aantastingen te voorkomen zijn maatregelen noodzakelijk. Terecht wil de overheid die maatregelen treffen door het onder de Natuurbeschermings wet brengen van de Ooster schelde, zodat dit bijzondere natuurgebied voor nu en later beter beschermd wordt. Uitvoering van de nb-wet houdt in dat de menselijke aktiviteiten op de platen en slikken enigszins gereguleerd zullen worden. Daarnaast is het duidelijk dat sportvisserij een hobby is waaraan veel mensen plezier beleven, en waarmee tevens de nodige werkgelegenheid gemoeid is. De beschermende maatregelen die straks voor het Oosterschelde gebied van kracht zullen zijn, zouden tot op zekere hoogte de aanvoer van zeeaas kunnen benadelen. Een alternatief voor de zeeaasvoorziening in de vorm van kwekerijen zou dan ook een goede zaak zijn. Vandaar dat het bewuste artikel een pleidooi vormt voor dergelijke kwekerijen; de natuurwaarden van de Oosterschelde zullen ermee gediend zijn in de vorm van meer rust op de platen en slikken, terwijl de sportvisserij over een voldoende en continu aanbod van zeeaas kan 18

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 2