Wandelingen door het Zeeuwse landschap door M. Jacobusse De Westerschenge Wie een beetje thuis is in het Zeeuwse, weet dat de afgedamde oude getijdekreken behoren tot het mooiste wat Zeeland op het gebied van natuur en landschap te bieden heeft. Daar vind je bijvoorbeeld de levende stenen, die buiten het Delta-gebied in heel Europa niet te vinden zijn. Er komen watervogels voor in zo grote aantallen dat het internationaal mee gaat tellen. En het is nog maar zo'n 10 jaar geleden dat in onze kreken de -inmiddels uit Nederland verdwenen- visotter rondzwom. In dat licht bezien is het bijna onvoorstelbaar hoe nonchalant er met de kreken en hun natuur waarden werd en wordt omgesprongen. In dezelfde tijd dat onze laatste visotters er hun verborgen leven leidden, fungeerden nog heel wat kreken als vuilstortplaats. Sterker nog: tot op de dag van vandaag gaan waardevolle kreekoevers verloren doordat kortzichtige eigenaren ze omzetten in armzalige akkertjes. Zo'n verlies is bijna altijd definitief. Want slechts zelden gebeurt het dat eenmaal afgeknabbelde stukjes in ere hersteld worden. Zo'n gelukkige uitzondering deed zich voor langs de Westerschenge, het doel van onze volgende wandeling. Daar was dan ook alle aanleiding toe. De Westerschenge is een natuurgebied waar zoveel te zien en te beleven valt dat zelfs doorgewinterde buitenmensen er door verrast worden. Neem nou die groeiplaats van de bijen orchis. Dat is één van die onwaarschijnlijke mooie planten waarvan ten onrechte vaak verondersteld wordt dat ze wel alleen in het buitenland te vinden zullen zijn. Waarom eigenlijk? Hoewel de aantallen de laatste jaren wat teruggelopen zijn groeien er langs de Wester schenge nog altijd vele tientallen. De bijenorchis wordt hier trouwens vergezeld door nog zeker vier andere orchideeënsoorten: keverorchis, rietorchis, moeraswespenorchis en gevlekte orchis, voor wie het precies wil weten. Maar niet alleen die bijzondere soorten zijn een lust om naar te kijken. Dat geldt evengoed voor een doodgewone plant als het koninginnekruid. Dat is een flink uit de kluiten gewassen moeras- plant, die overal tussen het riet te vinden is. De oud-roze bloem- schermen zijn erg in trek bij allerlei vlinders. Strijk op een mooie zomerdag eens rustig neer bij zo'n veldje met koninginne kruid. Het duurt niet lang of ze komen: felgekleurde dagpauw ogen en de wat soberder gekleurde zandoogjes. Koevinkjes en dikkopjes zijn ook present en wat verderop zit een in deftig zwart fluweel gehulde atalanta. Een paar passerende koolwitjes aarzelen even, maar ze dartelen voorbij, verwikkeld in een ingewikkeld spel van samen- opvliegen-en-mekaar-net-niet- raken. De aandacht wordt afgeleid door een metalig geluidje dat ergens uit de rietzoom opklinkt. In de top van een overjarige rietstengel zit het zwartgekapte mannetje van de rietgors. Als je naar hem toeloopt zie je hem ineens naar beneden buitelen. Het beestje lijkt letterlijk verlamd van schrik, en dat is precies de bedoeling. Wie de moeizaam voortfladderende vogel achternaloopt, merkt dat het enkele tientallen meters verderop gedaan is met de stunteligheid. Vief als altijd vliegt de rietgors weg en de achter volger heeft het nakijken. Het doel om hem op veilige afstand van het nest te lokken is bereikt. De rietgors is lang met de enige bewoner van de manshoge rietkragen. Veel rietvogels leven verborgen, maar overal uit het riet klinken -soms nauw De Westerschenge wordt omzoomd door rietkragen, waarin tal van vogels broeden. De rietorchis; één van de orchideeën die langs de Westerschenge voorkomen. 4 lO

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 4