9SÉ Het Platte van Walcheren is onder meer van belang als broedgebied voor weidevogels, zoals de grutto. Het geplande graslandreservaat op Walcheren. In de toekomst zal het beheer gevoerd w orden door Het Zeeuwse Landschap. tevens de degradatie van natuur en milieu de overheid heeft doen besluiten, dat voor het landelijk gebied het roer stevig om moet. In 1985 is de Landinrichtingswet van kracht geworden, waarmee de zogenaamde multifunktionele landinrichting zijn intrede deed, wat meer aandacht voor natuur en landschap bij ruil verkavelingen betekent. Bovendien wordt in het recent uitgekomen Natuur beleidsplan van Minister Braks ruilverkaveling als belangrijk instrument voor het versterken van natuurwaarden genoemd. In hoeverre werkt dit gewijzigde beleid door in de ruilverkaveling Walcheren? BvdH: Het langzame verloop van de ruilverkaveling Walcheren is een voordeel voor wat betreft de kansen voor natuur en land schap. De steeds natuur vriendelijker wordende richtlijnen lijken de mogelijkheden om positieve resultaten te boeken te vergroten. Echter, in de praktijk blijkt dat eenmaal door de commissie genomen besluiten erg moeilijk bijgesteld kunnen worden. Enkele jaren geleden was ik zeer trots dat ik het voor elkaar gekregen had om binnen het ruilverkavelingsblok zo'n 10 ha landbouwgrond uit te trekken voor natuurbouw. Dat was voor Zeeland revolutionair. Naast het klassieke in de verdediging gaan van de natuurbescherming om te trachten hier en daar een bestaand stukje met bijzondere natuurwaarden te behouden, was het gelukt om met creatieve voorstellen nieuw gebied voor natuur- en landschaps ontwikkeling te claimen. Inmiddels zijn voorstellen voor natuurbouw ook bij andere landinrichtingsprojekten een gebruikelijk iets geworden. Die 10 ha natuurbouw voor zo'n groot ruilverkavelingsblok als Walcheren staat onder de huidige omstandigheden in geen verhouding tot het agrarisch deel. Zo is er bijvoorbeeld voor de ruilverkaveling St. Philipsland, die zo'n 1900 ha beslaat, 8 ha natuurbouw voorgesteld. Voor Walcheren zou het thans dus eigenlijk om zo'n 50 tot 60 ha 13

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 13