moeten gaan. Maar op dit moment krijg ik het binnen de commissie niet voor elkaar om dat in het Voorontwerp-plan te krijgen. Waarschijnlijk zal alleen via de algemene inspraak op het Voorontwerp-plan de oppervlakte voor natuurbouw verhoogd kunnen worden. Zo zal bijvoorbeeld de Milieufederatie geen genoegen nemen met die huidige 10 ha. GJB: Wat voor concrete maatregelen voor natuur en landschap zijn er straks op Walcheren te verwachten? BvdH: De definitieve beslissingen zijn nog niet genomen, maar waarschijnlijk zal wat betreft natuurbouwmaatregelen langs de duinen bij Oranjezon het binnen- duinrandlandschap worden versterkt door de aanleg van een vroongraslandgebied. Daarnaast vinden er waarschijnlijk natuur ontwikkelingsmaatregelen plaats in combinatie met uit te voeren werken voor de waterbeheersing. Bepaalde sloten in het grasland gebied tussen Grijpskerke en Middelburg worden extra breed gemaakt, waardoor ruimte ontstaat voor een moerassige strook, een onderberm, langs de watergang. Voor dat zelfde graslandgebied wordt terwille van de rust voorgesteld om een bepaalde weg voor autoverkeer af te sluiten. Een andere maatregel wat de wegen betreft is dat op een aantal lokaties, onder andere tussen Middelburg en Dishoek, de thans erg smalle wegbeplanting verbreed wordt tot zo'n 5 a 10 m. Naast een versterkte landschappelijke waarde, krijgt zo'n beplanting dan tevens een ecologische funktie. De ecologische infrastruktuur wordt zo geoptimaliseerd, vooral in een omgeving met relatief veel bosachtige elementen. Daarnaast wordt tegenwoordig gestreefd om via het ruilverkavelingsgebeuren zogenaamde traditionele natuurgebieden en Relatienota- reservaatsgebieden aan een natuurbeherende instantie toe te delen. De ruilverkaveling Walcheren is wat dit betreft van groot belang voor Het Zeeuwse Landschap, omdat het gebied grotendeels binnen de invloedssfeer van Het Landschap valt. Zo zou een vrij groot gras- landenreservaatsgebied wat tussen het Kanaal en de Oude Veerseweg ligt bij jullie in beheer kunnen komen. Bossen GJB: De rekreatie vormt een belangrijke factor op Walcheren. Hiervoor zijn onder andere bosgebieden van groot belang. Enkele jaren geleden heb ik opgevangen dat er plannen voor omvangrijke bos-aanleg op Walcheren werden ontwikkeld. Krijgen we hier straks inderdaad een Zeeuws bosgebied van allure? BvdH: In het indertijd voor de ruilverkaveling Walcheren door Staatsbosbeheer opgestelde deelrapport Landschapsbouw is voorgesteld om in totaal zo'n 1200 ha nieuw bos aan te leggen. De vertegenwoordigers van de landbouw vonden dit voor Zeeuwse begrippen veel te ver gaan, zij vreesden onder andere negatieve -effekten door schaduwwerking. In het uiteindelijke compromis is er thans in totaal nog zo'n 275 ha aan te leggen bos overgebleven. Dat is natuurlijk erg weinig als je het vergelijkt met wat er elders in Nederland voor bosaanleg gepland wordt; de nieuwe bossen komen vooral bij de rekreatiegebieden langs de kust te liggen. Daarnaast is een bos gebied bij Oostkapelle gepland, vindt enige bosuitbreiding bij Veere plaats en wordt het beheerde landgoed Ter Hooge bij Middelburg met zo'n 10 ha bos uitgebreid. GJB: Als over enige jaren de ruilverkaveling Walcheren wordt uitgevoerd, is dit dan gunstig of ongunstig voor natuur en landschap? BvdH: Indien het volgens het huidige concept-plan wordt uitgevoerd zal het netto resultaat negatief zijn. In het algemeen zal de rationalisering en intensivering van de agrarische bedrijfsvoering versneld plaatsvinden, wat ten koste van natuur en milieu gaat. Er worden boerderijen verplaatst waardoor nieuwe bedrijven in thans nog open en rustige gebieden verrijzen. Verspreid over Walcheren liggende grasland gebieden met natuurwetenschappelijke waarden verdwijnen of worden straks als het ware samengeveegd in enkele reservaatsgebieden, wat buiten deze gebieden een aantasting van het landschap betekent. Het uiteindelijke resultaat zal natuurlijk minder negatief uitvallen als de nieuwe, natuurvriendelijke richtlijnen voor ruilverkavelingen volledig worden doorgevoerd. Het landgoed Ter Hooge zal in het kader van de ruilverkaveling flink uitgebreid worden. 14

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 14