Broedvogels in 1989 Nieuwe medewerkers Het broedseizoen 1989 zorgde in veel terreinen weer voor de nodige verrassingen. In de Bruintjeskreek op Sint Philipsland werd voor het eerst het broeden van een blauwborst vastgesteld. Deze zeldzame vogel lijkt in Zeeland steeds meer terrein te winnen. Na een toename in Zeeuws-Vlaanderen (zie ook het vorige nummer) broedt de blauwborst tegenwoordig ook op diverse plaatsen op Zuid-Beveland. Dit jaar werden voor het eerst broedgevallen geconstateerd op Schouwen-Duiveland en in Sint Philipsland. Op het Landgoed Ter Hooge brachten dit jaar twee paar blauwe reigers hun jongen groot. Vorig jaar was er voor het eerst sinds de inundatie in de Tweede Wereldoorlog weer een broedgeval op Ter Hooge. Verder waren daar onder andere boomvalk, ransuil, wielewaal en groene specht weer present. Met het ouder worden van het bos ontstaat voor deze soorten weer een milieu waarin zij zich thuisvoelen. Opvallend talrijk was dit jaar de Bruine kiekendief. Broedgevallen werden vastgesteld in de Bruintjeskreek, de Eendenkooi Anna-Jacobapolder, de inlaag voor de Vlietepolder, de Weel in de Heerenpolder, de Oosterschenge, de Westerschenge en de Westeindse Weel. In Zeeuws-Vlaanderen broedden kiekendieven in de Baarzandse Kreek, het Groote Gat en in het Verdronken Land van Saeftinghe. Bij elkaar opgeteld gaat het om meer dan 25 broedparen in de reservaten van het Zeeuwse Landschap. Dat is meer dan er enkele decennia geleden in heel Zeeland broedden. Naast al die positieve ontwikkelingen waren er ook weer de nodige teleurstellingen. Zo lieten de weidevogels in het Slaakje bij Oudelande het dit jaar helemaal afweten. Tien jaren geleden waren hier nog jaarlijks tureluurs, kieviten en kluten aanwezig. Kennelijk is de druk vanuit de omgeving voor dit kleine reservaatje te groot. Datzelfde lijkt ook op te gaan voor De Reep bij Oostburg. Voor plevieren en kluten lijkt dit gebied alle aantrekkelijkheid te hebben verloren. Maar hier is een beter perspectief. In het kader van de ruilverkaveling zal hier door middel van natuurbouw het reservaat worden uitgebreid. Op de Hooge Platen liep het aantal dwergsterns terug tot ongeveer 110 broedparen. Kennelijk wreken zich nu de slechte broedresultaten van de afgelopen jaren (slecht weer, predatie). Gelukkig waren de broedresultaten dit jaar in de kolonie weer goed, zodat verwacht mag worden dat het oude peil weer spoedig wordt bereikt. De grote sterns die zich twee jaar geleden op de Bol vestigden namen dit jaar verder toe tot bijna 800 broedparen. In de afgelopen maanden werden bij Het Zeeuwse Landschap twee nieuwe medewerkers aangesteld: Karin Hamelink voor de (donateurs-) administratie en Gert-Jan Buth als beheerder. Karin is geboren in Middelburg en woont sinds kort met haar verloofde in 's-Heerenhoek. Zij volgde een administratieve opleiding aan de LEAO in Vlissingen en vervolgens via een leer-werkovereenkomst aan de streekschool in Middelburg. De hobbies van Karin zijn onder andere wandelen en fietsen. Gert-Jan Buth is voor de lezers van dit blad geen onbekende. Vanaf het prille begin was hij lid van de redaktie en schreef als zodanig regelmatig bijdragen. Vooral interviews zijn vaak door Gert-Jan verzorgd. Gert-Jan is afkomstig uit Den Bommel op Goeree-Overflakkee. In 1975 vestigde hij zich in Zeeland om daar onderzoek te doen voor een doctoraal-onderwerp aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Na het doctoraal examen in 1977 werkte Gert-Jan o.m. op het Delta-Instituut en bij de Provinciale Planologische Dienst. Hij verrichtte een promotie onderzoek naar een aantal oecologische aspecten van schorvegetaties. In zijn vrije tijd houdt Gert-Jan zich bezig met bijen en met sportduiken. Ook is hij aktief in verschillende natuur- en milieugroeperingen, o.a. als secretaris van de Zeeuwse Milieufederatie en in de Natuur- Vogelwacht Schouwen- Duiveland. Gert-Jan was ook een aantal jaren lid van de Stichtingsraad van Het Zeeuwse Landschap. Maar daaraan komt nu een eind: „Toen ik als personeelslid werd aangenomen heb ik mij als lid teruggetrokken" aldus onze nieuwe algemeen beheerder. Het werk van Karin werd tot voor kort gedaan door Carla de Kraker uit 's-Gravenpolder. Die is er na haar huwelijk mee gestopt. Het werk van de algemeen beheerder betreft een nieuwe functie. 9

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 9