Te braaf Het fraaie landschap van de Zak van Zuid- Beveland wordt bedreigd door de aanleg van een eventuele W.O.V. Daarover bestaat grote onrust onder de bevolking. "Waarom wordt in uw blad niet scherp stelling genomen tegen de W.O.V. bijvoorbeeld en tegen de zeker zo gevaar lijke sluipende aantasting van de Zak van Zuid- Beveland? Ik bespeur bij u een zekere mate van afwachtendheid, die naar mijn gevoel niet terecht is. Misschien heb ik een ver keerd beeld van uw Stichting, doch ik schrijf u maar wat ik ervaar. U komt mij eigenlijk wat te vrien delijk over, iets te rustig." Zomaar enkele citaten uit een brief van een verontruste donateur. Overigens een brief die niet alleen staat. Het gebeurt wel vaker dat dit soort geluiden vanuit onze achterban door klinken. Daarom is het goed om op deze brief wat nader in te gaan. Het doel van onze Stichting is het behoud van natuur- en landschapsschoon in Zeeland in de ruimste zin. Die doelstelling delen wij met veel andere organisaties: regionale natuur- wachten. de Stichting Duin behoud, de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland en de Zeeuwse Milieufederatie om er eens enkele te noemen. Het verschil zit in de manier waarop men tracht het doel te bereiken. Daaraan ligt niet een verschil in visie, maar veeleer een praktische verdeling van taken aan ten grondslag. Het Zeeuwse Landschap probeert primair natuur en landschap veilig te stellen door het aankopen en of in beheer verwerven van natuurgebieden. Vervolgens worden die gebieden zodanig beheerd dat de natuurwaarden zich optimaal kunnen ontwikkelen. Uiteraard houden de belangen van natuur en landschap niet op bij de grenzen van de reservaten. Ook buiten die reservaten liggen zeer belangrijke natuurgebieden en natuurlijk zijn er ook belangrijke invloeden die van buitenaf ingrijpen op het functioneren van die reservaten. Te denken valt daarbij aan milieuverontreiniging, infra structurele werken, massa- re kreatie etc. Nu zijn er tussen Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Milieufederatie werkafspraken gemaakt. Onze Stichting houdt zich primair bezig met zaken die direct te maken hebben met de door ons beheerde reservaten. Alle andere zaken worden behandeld door de Milieufederatie, of via de ZMF door regionale groepen. Voor zaken van bovenregionaal belang kan het voorkomen dat ook Het Zeeuwse Landschap naar buiten treedt. Dit wordt via een maandelijks coördinatie- overleg afgesproken. Overigens is de mogelijkheid om aandacht te besteden aan zaken die buiten de reservaten liggen praktisch beperkt door gebrek aan mankracht. Het dagelijks beheer van vele tientallen natuurgebieden, verspreid door de hele provincie, is op zich een taak waar wij de handen aan vol hebben M.J.

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 15