Nieuwe aankopen Nieuwe mogelijkheden Aankopen in land- inrichtingsprojekten Een kunstmatig aangelegde duinvallei. Natuurbouw biedt mogelijkheden om zeldzame biotopen te creëren. Tot op heden is het nog altijd zo dat in ruilverkavelingsprojekten de balans voor de natuur waarden negatief uitvalt. Onze Stichting is van mening dat deze ontwikkeling gekeerd moet worden en Het Zeeuwse Landschap is daar al lang druk mee doende. Niet alleen onze laatste natuurgebieden dienen afdoende veiliggesteld te worden, ook nieuwe natuur gebieden moeten ontwikkeld (gemaakt) worden om het verloren evenwicht te herstellen. Op basis van het Natuur Beleids Plan zullen hiervoor in de nabije toekomst nieuwe mogelijk heden ontstaan. Landinrichtings- projekten kunnen hierbij een instrument zijn. In Zeeland zien wij reeds nu een ontwikkeling waarbij vertegen woordigers uit de landbouw en uit de natuurbescherming gezamenlijk werken aan projekten waarbij zowel de natuur als de landbouw goede ontwikkelingsperspektieven krijgen. In goede samenspraak dient deze ontwikkeling ons inziens te worden uitgebouwd tot een beleid waarbij alle natuur gebieden in landinrichtings- projekten definitief worden veiliggesteld en nieuwe natuurgebieden ontwikkeld worden. Hierbij dient gestreefd te worden naar grotere, goed beheersbare natuurcomplexen in eigendom van de natuur beschermingsorganisaties. Deze complexen zouden dan moeten bestaan uit reeds bestaande natuurgebieden, uitgebreid met nieuwe natuurgebieden. Dat deze ontwikkeling, zij het op bescheiden schaal, reeds begonnen is, wordt duidelijk geïllustreerd door de aankoop verplichtingen die onze Stichting recent in land- inrichtingsprojekten is aange gaan. Deze aankoop verplichtingen zijn het gevolg van het overleg dat tussen landbouw en natuur bescherming wordt gevoerd. Gedurende de voorbereiding en uitvoering van landinrichtings- projekten wordt dan afgesproken dat binnen een projekt een bepaalde hoeveel heid grond wordt gekocht die gebruikt wordt om grond van eigenaren uit te milen. Deze veelal agrarische eigenaren krijgen er landbouwgrond voor terug en de natuurgebieden komen in eigendom van de natuurbeschermingsorganisaties. Bij dergelijke ruilingen kunnen ook traditionele landbouw- Kreekgrasland langs de Baarzandse kreek. 17

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 17