pfe; i **t t j: - Dc wallen van Retranchement. gronden w orden omgetoverd tot natuurgebieden. Naast deze uitruilmogelijkheden blijft onze Stichting vanzelf sprekend partij indien reservaatsgebieden rechtstreeks ter verkoop worden aange boden. De uitruilconstructie, die nu eigenlijk alleen in land- inrichtingsverband mogelijk is, geeft dus een extra mogelijkheid om natuurgebieden te verwerven, zelfs indien de eigenaren in beginsel niet tot verkoop van hun grond bereid zijn. De goede (landbouw-) grond die zij ter compensatie toegewezen krijgen stelt hen echter meestal zeer tevreden. Onze Stichting is, op basis van de uitruilconstructie, inmiddels voor 3,2 miljoen gulden verplichtingen aangegaan om natuurgebieden te verwerven. Vanzelfsprekend is er voor gezorgd dat deze verplichtingen door toezeggingen van aankoopsubsidies zijn gedekt. Deze 3,2 miljoen gulden komt overeen met 91 ha goede landbouwgrond. Daar natuurgebieden aanmerkelijk goedkoper zijn dan landbouw gronden is de uiteindelijk door de Stichting te verwerven opppervlakte grond veel groter. De op deze wijze veiliggestelde natuurgebieden liggen alle in West-Zeeuws-Vlaanderen en de Yerseke Moer. Het betreft: - de verwerving van tientallen kilometers landschappelijk zeer waardevolle dijken in West-Zeeuws-Vlaanderen, vaak begroeid met oude knotbomen. - Uitbreiding van belangrijke kreekgebieden met oever landen t.w. de Baarzandsekreek, de kreek de Reep en het Grote Gat bij Oostburg, alle in West- Zeeuws-Vlaanderen gelegen. - Aankoop van het laatste mooie oudlandgebied "de Blikken" nabij Groede. Dit zijn hollebollige graslanden met een zeldzame vegetatie en broedvogeibevolking. - Uitbreiding met een aan merkelijke oppervlakte van het bekende Stichtings reservaat de Yerseke Moer in Zuid-Beveland. De totale oppervlakte van dit reservaat komt hiermee op ruim 200 ha. - Aankoop van landbouw gronden aansluitend aan de kreekreservaten Baarzandse kreek en Grote Gat. welke d.m.v. natuurombouw omgezet zullen worden in natuurgebied. - Aankoop van een aantal overhoeken welke van natuur wetenschappelijke betekenis zijn of kunnen worden. Wij wezen er reeds op dat hiernaast de direkte aankoop van natuurgebieden normaal doorgaat. In het kader van diverse ruilverkavelingen zullen aan het Zeeuwse Landschap veel West-Zeeuws-Vlaamse dijken worden toebedeeld. Inmiddels konden wij dit jaar overeenstemming bereiken over de aankoop van een der laatste vliedbergen in Zeeuws- Vlaanderen, t.w. die bij Groede, een uitbreiding van de Zwinweide, meerdere percelen in de Yerseke Moer, en een gedeelte van de wallen van Retranchement. Enkele grote aankopen waarvan wij hopen dat de provincie nog dit jaar een voor ons positief besluit neemt, zijn het resterende complex van de wallen van Retranchement en uitgebreide oppervlakten schorren en slikken in de Oosterschelde rond St. Philipsland. Voor deze aan kopen heeft de Rijksoverheid inmiddels 50% van de aankoop som aan onze Stichting overgemaakt. R. Willems

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 18