De Week van het Landschap 1 989 - 1 Week van het Landschap - 2 Voor de Week van het Landschap - dit jaar voor de achtste keer - was weer veel belangstelling. Totaal maakten zo'n 1100 mensen gebruik van de mogelijkheid om rond te wandelen op het Landgoed Ter Hooge. Dankzij de inzet en het enthousiasme van vrijwilligers lukte het om de groepsgrootte bij de excursies beperkt te houden. In de loop van de week werden tientallen soorten paddestoelen aangetroffen. Veel honing- zwammen bijvoorbeeld. Dat is een soort die als parasiet op bomen leeft. Een door honing- zwammen gedode eik riep verschillende reakties op: is de paddestoel een gevaar voor het bos of zijn het alleen de zwakke bomen die er aan gaan? Een andere soort, de tonder- zwam. leeft alleen op dood hout. Vroeger werd deze soort verzameld en gedroogd. De brandbare vezels werden opgeborgen in de tondeldoos en dienden vervolgens om vuur te ontsteken. De uitdrukking "geef me eens een zwammetje" gaat terug op dit oude gebruik. Uit die paar voorbeelden blijkt wel dat over planten en dieren veel bijzonderheden de revue passeerden. Het was niet alleen voor de deelnemers maar ook voor de gidsen een leerzame ervaring. Want hoe gaat het op zo'n tocht? "Onervaren" mensen ontdekken vaak dingen waar je als gids al jarenlang gedachteloos aan voorbij loopt. Het uit een boek opgepikte verhaal over esdoornbladeren waarin vroeger de boter werd verpakt (vandaar: "beuterblaeren") ging pas leven toen een excursiedeelnemer uit eigen ervaring vertelde hoe dat precies in zijn werk ging. Het markante groepje suikeresdoorns, de zwaar giftige taxussen en de vele gallen die op eikenblad te vinden zijn waren enkele hoogtepunten op het gebied van bomen kijken. De waargenomen vogels a» varieerden per excursie, maar een familie dwergmuizen die zich in een oud winter- iBS gni st gevestigd had liet vrijwel nooit verstek gaan. De strakke symmetrie van het kasteel en de speelse, grillige aanleg van het park vormden een goed aangrijpingspunt om dieper in te gaan op het thema kunst en het landschap. Unanieme waardering was er voor de selectie uit het werk van Zeeuwse amateur- natuurfotografen. Het waren buitengewoon fraaie plaatjes, waarvan er verspreid in dit nummer een aantal zijn opgenomen. Er wordt nog bekeken of de bijeengebrachte collectie in een wat blijvender vorm kan worden gepresenteerd. De diaserie over kunst en het landschap riep nogal wisselende reakties op, variërend van "weinig zeggend" tot "buitengewoon mooi". Waterpieper. Foto in de Zeeuwse diaserie ingezonden door H. Harmsen. Kop en voorvleugels van een libelle, een inzending van Phaff. 20 18

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 20