Een observatiehut op het Rammegors Zwin-perikelen Beginpunt van het toegangspad naar de observatiehut De in een vorig nummer aangekondigde vogel observatiehut op het Rammegors is geopend voor het publiek. Op 22 november werd de officiële opening verricht door burgemeester Van der Munnik van Tholen. Een kaartje met de ligging van de hut vindt li hieronder. Net als onze andere vogelobservatiehutten is ook deze hut voor iedereen vrij toegankelijk. Met de opening van deze hut zijn we weer een stukje dichter bij het uiteindelijke streefdoel: in iedere Zeeuwse regio een hut. Het ziet er naar uit dat een volgende hut zal worden geplaatst op Neeltje Jans. De rotaryclub Goes-De Bevelanden heeft daar de schouders onder gezet. Op 18 november overhandigden zij een bordje met de naam van de rotaryclub, dat bestemd is om in de hut te worden geplaatst, aan Zeeuws Landschaps voorzitter Vogel. Het Rammegors tussen Tholen en Sint-Philipsland. In dit gebied is onlangs onze derde vogelobservatiehut geopend. In oktober werd begonnen met beheersmaatregelen om de verzanding van het Zwin tegen te gaan. Zoals eerder gemeld is in gezamenlijk overleg met België een plan ontwikkeld om te zorgen dat het vloedwater het Zwin zoveel mogelijk kan binnendringen, om te voor komen dat het gebied haar bijzondere karakter verliest. Bij het opstarten van de werken was het Zwin ineens weer volop in het nieuws. Door een misverstand had de aannemer de Zwingeul compleet afgedamd, om zo in het achter liggende gebied gemakkelijker te kunnen werken. Zo n maat regel kan erg nare gevolgen hebben: het schor gaat inklinken als het niet regelmatig overspoeld wordt en ook de bodemdieren - belangrijk voor de vogels - hebben een geregelde overspoeling met zout water nodig. De dam werd snel verwijderd en via een spoedoverleg werd gekozen voor een tussenoplossing: meer landinwaarts verscheen een nieuwe dam in de geril, die elk weekeinde verwijderd wordt, zodat het water dan weer in en uit kan stromen. Uit berekenin gen van Rijkswaterstaat bleek dat op die manier een situatie werd nagebootst die ook regelmatig met dood tij optreedt: vijf dagen geen water in een deel van het Zwin. Een verandering die direct in het oog springt is verder de versterking van de jonge duintjes op de Zwinvlakte. Die waren door cross-motoren en overmatige betreding bijna helemaal weggestoven. Door het uit de geul verwijderde zand op deze plaats te storten en vervolgens te profileren ontstaat een fraaie duinenrij in de vorm van een natuurlijke strandhaak. Momenteel worden maatregelen genomen om te voorkomen dat de nieuwe duintjes weer verstuiven. 21

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 21