Zeeuws Landschap Van de redactie 5e jaargang nr. 4 november 1 989 HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems v.d. Boom G.J.C. Butli M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties G.J. Buth Archief ZL T. Franse B. Grootjans M. Jacobusse 3 3, 16, 19, 24 1,6, 7, 9, 10, 12, 13, 15, 17, 18, 24 W. de Vos H. Harmsen 20 W. Phaff 20 H. Venekamp 21 J. Joziasse 24 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 En de boer, hij ploegd voort 3 Wandelingen door het Zeeuwse landschap 9 Wilde ganzen 11 Te braaf 15 De blauw reiger terug op Ter Hooge 16 Nieuwe aankopen - nieuwe mogelijkheden 17 Uit het beheer 19 Excursies 22 Omslagfoto De Ankeveerse dijk 2 "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Slichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname n i n i artikelen en illustraties alleen mgwd^^|i^t BI DL'07/y^- ming van de redactie ELb^ Het tijdschrift "Zeeuws Landschap" bestaat al weer 5 jaar, en om dit mijlpaaltje niet ongemerkt te laten passeren, hebben we 4 pagina's aan dit nummer toegevoegd. Vier pagina's met informatie en mooie plaatjes over ganzen, die fraaie, vreedzame planteneters die al vele eeuwen lang op het ritme van de seizoenen 's winters ons gewest bezoeken. Het gaat goed met "Zeeuws Landschap". Van een zwart-wit tijdschrift is het uitgegroeid tot een kleurrijk bewaarblad. Gaat het ook zo goed met de Stichting Het Zeeuwse Landschap? Ja en nee. De steun van de Zeeuwse bevolking voor het instand houden van het landschapsschoon in Zeeland groeit nog steeds. De Stichting telt nu ongeveer 5300 donateurs en dat is twee en een half keer zoveel als 4 jaar geleden. Er gaat jaarlijks een aanzienlijke subsidiestroom richting Het Zeeuwse Landschap. Onlangs kon een algemeen beheersmedewerker worden aangesteld. Maar er blijven ook kansen liggen. Teveel. Het Zeeuwse Landschap zou veel actiever willen zijn in de sfeer van de aankoop van natuurgebieden. Vele honderden hectares in Zeeland kunnen alleen maar door aankoop worden veilig gesteld, maar er is veel te weinig geld beschikbaar om al die plannen te realiseren. Plannen voor natuur ontwikkeling van marginale landbouwgronden liggen eveneens volledig uitgewerkt in de kast. Aan het Zeeuwse Landschap zal het niet liggen. Maar het licht staat op rood. Het lijkt wel of de politieke vaart eruit is. Zeker, met de mond belijdt de Provincie de handhaving van het karakter en het bevorderen van de kwaliteit van natuur en landschap. Een schrijnend voorbeeld van alledaagse praktijk vormen de prachtig begroeide wallen van Retranchement in Zeeuws- Vlaanderen. Aankoopwaardig als natuurgebied? Zondermeer. Daarover zijn Rijk en Provincie het roerend eens. Waar wachten we dan nog op bij de aankoop? Goeie vraag. Politieke schermutselingen over wie van wie grond mag aankopen en over de plaats van de Wallen in het totale aankoopbeleid doen de zaken al meer dan een jaar stagneren. Het loopt allemaal niet soepel door de grote traagheid in de politieke besluitvorming. Het Zeeuwse Landschap kan eigenlijk alleen maar afwachten. En ondertussen verruigen de wallen van Retranchement en stijgen de kosten van achterstallig onderhoud zienderogen, aangezien de pachtcontracten door de huidige eigenaar - uiteraard - niet verlengd zijn. Natuur en landschap staan onder grote druk, en dat bepaald niet alleen in Retranchement; het is al vaak gezegd. De bereidheid van de burger om ons leefmilieu veilig te stellen, is groter dan ooit. Maar het geld daarvoor zal toch grotendeels van of via de overheid moeten komen. Wat ligt er meer voor de hand voor de bestuurders in Middelburg dan het beleid dat in vele nota's en notities is omschreven op korte termijn beter in daden zichtbaar te maken? P.H. Nienhuis

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 2