toe dat, als men de concur rentieslag overleeft, het juist een groot voordeel kan zijn dat men met milieumaatregelen voorop loopt. Het gesprek loopt nogal uit. Het is erg boeiend om rond te kijken in de keuken van de boer die in de praktijk vaak de naaste buurman van de natuur beschermer is. Maar een goed nabuurschap betekent natuurlijk nog steeds niet dat er geen verschillen van inzicht zijn. Ik noem enkele trefwoorden waarover Van der Maas zijn inzichten uiteenzet. Distels. "Voor mij hoeft niet de laatste distel weg, ook niet langs de randen van natuurgebieden. Met een beleid als van Het Zeeuwse Landschap (beperking via een maairegiem) kan ik prima leven. Maar als er als gevolg van een veranderend beheer explosies optreden, moet er worden ingegrepen. De landbouw is weer op de ketting gesprongen toen de distelgroei in het Markizaat explosief toenam. Door in het beginstadium de distels selectief te bestrijden (aantippen met round-up) had veel ellende voorkomen kunnen worden." Ganzen. "Als Nederland ganzen hoeder van de hele wereld wil zijn. het zij zo, maar dan niet over de rug van de boer. Wij zijn mordicus tegen het beleid dat wordt voorgesteld in de landelijke ganzennota. Het komt erop neer dat boeren de ganzen moeten verjagen naar opvanggebieden. Wie schade heeft zou daar zelf voor op moeten draaien omdat er dan niet voldoende verjaagd zou zijn. Overigens heeft de natuur bescherming dezelfde bezwaren tegen de ganzennota. Het is erg belangrijk dat natuur bescherming en landbouw op één lijn zitten." Bacterievuur. "Ik denk dat de commotie goeddeels voorbij is. De ziekte is aardig onder controle. Ik heb er geen moeite mee als iemand een meidoorn in de tuin lustig laat bloeien, mits de struik door de eigenaar gecontroleerd wordt op eventuele ziekteverschijnselen. Je plant een meidoorn tenslotte juist om van de bloesems te genieten. M. Jacobusse Brandganzen. De brandgans heeft een voorkeur voor tamelijk natuurlijke terreinen. In Zeeland veroorzaakt deze soort vrijwel nooit schade. 8

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 8