vleermuis, de baardvleermuis en de grootoorvleermuis. Daarnaast is de verdeling aangegeven van de hangposities van dezelfde soorten in de Barakkengroeve, een middelgrote mergelgroeve bij Valkenburg. Het' grote ver schil in de beide verdelingen ligt vooral in de neiging van Zeeuwse overwinteraars meer en verder in spleten te kruipen en minder tegen de wand of vrij aan plafonds te hangen dan de Zuidlimburgse. De oorzaak van dit verschil moet vooral gezocht worden in het tekort aan grote winterverblijven en de matige afsluitingsmogelijkheden van de objecten in Zeeland. Een winterverblijf voor vleermuizen: de Stenen Beer in Sluis Wintertelling 1989/1990 Baardvleermuis in een loge en een mergelgroeve. Een overzicht van de tellingen in de winterverblijven per regio voor het seizoen 1989/1990 staat in tabel 1Bij deze tabel kunnen een aantal opmerkingen worden gemaakt. Zo valt het op dat watervleermuizen, met 212 stuks, het grootste aantal voor zich op eisen. De baardvleer muis is niet gevonden in de winterverblijven in Walcheren ofschoon deze soon er wel in de zomer voorkomt. De franje staart is nu in twee regio's in winterverblijven gevonden, een bemoedigend resultaat voor de verdere verspreiding van deze soort binnen Zeeland. Het aantal van 72 dwergvleermuizen in Walcheren is beslist een onderschatting. Dit geldt ook voor de andere regio's. Gesteld kan worden dat in bijna elk dorp in Zeeland een of meer kolonies dwergvleermuizen aanwezig zijn. Doordat de dieren in spouwmuren ver blijven zijn ze niet toegankelijk voor winterwaarnemingen. Alleen in bijzondere gevallen, zoals op Walcheren, zijn een groot aantal dwergvleermuizen in winterslaap te zien tussen steunberen en de muur van een kerktoren. De twee waarge nomen mopsvleermuizen in Zeeuws-Vlaanderen zijn voor het seizoen 1989/1990 de enige in heel Nederland. Het aantal grootoorvleermuizen dat in de diverse regio's en met name Schouwen-Duiveland voorkomt, is groot in vergelijking met de rest van Nederland. Tenslotte moet worden opgemerkt dat van de regio's Noord- en Zuid- Beveland en Tholen geen (bewoonde) winterverblijven bij mij bekend zijn. Indien u daar wel winterverblijfplaatsen voor vleermuizen kent, dan ben ik u zeer erkentelijk als u mij daar over bericht. Dit geldt trouwens voor de hele provincie. Jan Piet Bekker Provinciaal coördinator Zeeland Vleermuizenwerkgroep Nederland (VLEN) Zwanenlaan 10, 4351 RX Veere tel.: 01181-1933 13

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 13