De grootste aankoop in de geschiedenis van het Zeeuwse Landschap Op 29 januari 1990 werd onder het toeziend oog van de voor zitter van de Stichting, de heer T.A. Vogel en in aanwezigheid van de dijkgraaf van het Water schap Tholen en St. Philipsland, de heer I. Hage een eigendoms akte gepasseerd op het notaris kantoor van mr. J. Schot te Tholen. Op die dag werd maar liefst 372 ha van de onvolprezen Oosterschelde in eigendom over gedragen aan onze Stichting. Nog nooit eerder werd een dergelijke grote oppervlakte in één keer door de Stichting verworven. Tezamen met reeds eerder aangekochte gronden bezit onze Stichting nu 585 ha schorren, slikken en water in het Slaak en de Krabbenkreek. Nadat miljarden guldens voor de Oosterscheldestormvloedkering waren uitgegeven om het zoute getij en daarmee de natuur waarden zoveel mogelijk in stand te houden en nadat de Minister van LNV het voor nemen had kenbaar gemaakt om de Oosterschelde aan te wijzen als Monument in de zin van de Natuurbeschermingswet is dit gebied een parel aan de kroon op het werk van allen die zich zo hebben ingezet voor het behoud van de Oosterschelde. Immers nu is de natuur bescherming er ook van ver zekerd dat de aangekochte gronden nimmer meer een andere bestemming zullen krijgen en goed beheerd zullen worden. Door vele technische werken is in het Oosterschelde- gebied de oppervlakte aan met zoutplanten begroeide gronden (schor) met honderden ha afge nomen. De oppervlakte inter- getijdegebied (slik), dat zo rijk is aan dierlijk leven en waarvan veel trekvogels in hun voort bestaan afhankelijk zijn. nam eveneens sterk af. Schor en slik zijn in Zeeland zeldzame natuurtypen ge worden. Juist deze wetlands zijn van grote internationale betekenis voor het behoud van natuurwaarden. De Stichting 'het Zeeuwse Landschap' ziet het daarom als haar (statutaire) taak er naar te streven zoveel mogelijk van dit zeldzame milieutype aan te kopen en vervolgens goed te beheren. De provinciale overheid was hier helaas nog niet zo een, twee, drie van overtuigd. Ondanks de verschillende provinciale beleidsnota's waarin de aankoopwaardigheid duidelijk was vastgelegd had de provincie 3 jaar nodig om een beslissing te nemen. Ook al spraken alle ambtelijke adviezen die hiervoor waren ingewonnen klare taal over de subsidie aanvraag, het Provinciaal Bestuur bleef twijfelen. Toen bleek dat de verkoper niet langer wilde wachten en andere gegadigden voor aankoop zich hadden aangediend besloot het Bestuur van de Stichting, gesteund door de Stichtingsraad desnoods tot aankoop over te gaan zonder provinciale bijdrage in de verwervings kosten. In de eerste G.S.- vergadering in dit nieuwe jaar besloten Gedeputeerde Staten echter alsnog de kwestie met een positief advies voor te leggen aan de betrokken Statencommissies. Via een toen versnelde procedure werd Een met zeegras begroeide kreek bij Sint-Philipsland. ,,a 16

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 16