Buitendijkse grenzen Een lamsoorveld op de pas aangekochte Rumoirt schorren Een groot deel van het nieuw aange kochte gebied bestaat uit onbe groeide slikken. besloten een groot deel van deze aankoop voor subsidie in aanmerking te laten komen. De Rijksoverheid hecht grote waarde aan de aankoop van deze gronden. Zij geeft hier zelfs prioriteit aan. Het subsidie- deel van de Rijksoverheid was dan ook reeds in een vroeg stadium op onze rekening overgemaakt. Bij de aankoop van buitendijkse gronden kunnen zich bijzondere problemen voordoen, zo ook bij het verworven gebied rond St. Philipsland. Eén van deze problemen had betrekking op de vraag waar zich nu precies de eigendomsgrens bevindt. Indien er niets bijzonders aan de hand is, ligt deze eigendoms grens op de lijn van het gemiddeld hoog water. Dit is dus geen vaste lijn zoals dat bij binnendijkse gronden het geval is. De juridische grondslag hiervoor wordt gevonden in het Burgerlijk Wetboek. Dit geldt echter niet voor op rechtsgrond of door bezit verkregen rechten van bijzondere personen of gemeenschappen. Zulks moet echter wel aangetoond worden. Hiervoor moet worden teruggegaan in de historie. Voor de indijking van de hier gelegen polders behoorden deze gronden tot de Ambachts heerlijkheid Bruinisse. Tot de ambachtsheerlijke rechten behoorde onder meer het recht van aanwas. Dit betekent dat, indien de betreffende gronden door natuurlijke invloed van getij en waterstromingen groter worden (aanwassen) de aangegroeide schorren en slikken tot het eigendom gaan behoren van diegene die het ambachtsheerlijke recht van aanwas heeft. Daar waar het recht van aanwas aanwezig is ligt de eigendoms grens van buitendijkse gronden dus niet op de lijn van gemid deld hoog water maar op die van gemiddeld laag water. De Ambachtsheerlijkheid was in de 19e eeuw in handen gekomen van de bekende Zeeuwse familie Van Citters (Jonkvrouwe S. van Citters legateerde in 1957 het Landgoed Landlust aan onze Stichting). De erven J.V. van Citters ver kochten in 1847 de hier gelegen gronden aan W.F. del Campo. De verkoop geschiedde inclusief 'alle de aanwassen en gevolgen daarop bereids verkregen'. De hoogst gelegen gronden werden direkt na deze over dracht ingepolderd. Zo ontstond St. Philipsland - westelijk van de Bruintjeskreek (enkele kleinere polders werden later aange- dijkt). De resterende buiten- dijksegronden bleven echter aangroeien, zelfs zo ver dat de aangroei mogelijk zou gaan aansluiten bij een in de Oosterschelde opgekomen plaat waardoor het eigendom in één keer zeer aanzienlijk zou uitbreiden. De Staat, eigenaar van deze plaat, zag dit met lede ogen aan. Nu moet echter bedacht worden dat in de loop der tijden gronden ook weer kunnen afslaan. In dat geval vervallen deze gronden weer aan de Staat. Zodoende kan er een gezamenlijk belang ontstaan om afspraken te maken over definitieve en onveranderlijke eigendomsgrenzen in het buitendijkse gebied. Er worden dan delimitatielijnen overeen gekomen die worden vastgelegd in een delimitatieovereenkomst. Zo ook geschiedde in 1862 aan de noord- en zuidzijde van St. Philipsland. Aan de noordzijde werd een definitieve grens vastgelegd. Aan de zuidzijde werd een grens overeen gekomen tot waar de aanwas zich maximaal zou kunnen uitstrekken. Deze lijn is in middels ruimschoots over schreden. Met de vaststelling van de onveranderlijke eigendomsgrens aan de noordzijde van St. Philipsland is aldaar het aanwas- en afslagrecht niet meer van betekenis. De buitendijkse gronden tot deze lijn zijn in 1914 verkocht aan de rechts- voorganger van het tegen woordige Waterschap Tholen. Door onze Stichting werden vervolgens deze gronden van het Waterschap verworven. De lezer zal begrijpen dat hier nogal wat historisch en juridisch onderzoek nodig was om duidelijkheid over deze eigen domsgrens te verkrijgen, te meer daar deze grens niet overeen kwam met de grens zoals die in het kadaster staat aangegeven en de Staat daarom een gedeelte van het eigendom betwist. Het kadaster is in deze niet bepalend, wel de juridische eigendomsverkrijging. Wij hebben ons dan ook juridisch laten adviseren over deze kwestie voordat de eigen domsakte werd getekend. 17

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 17