Zeeuws Landschap Van de redactie óe jaargang nr. 1 april 1990 Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. "Willems J. v.d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties G.J. Buth 6 J.P. Bakker 8, 9, 12, 13 M. Jacobusse 1, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 20 E. Neve 3, 4, 5, 10 J. Boom 7, 10/11 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 Wisseling der seizoenen in Saeftinghe 3 Uit het beheer 6 Winterverblijven voor vleermuizen in Zeeland 8 Wandelingen door het Zeeuwse landschap, het Zwin 14 De grootste aankoop in de geschie denis van het Zeeuwse Landschap 16 Agenda 18 Omslagfoto De Berg van Troye bij Borssele "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestem ming van de redactie. "Zeeland aan zet" is de nieuwste nota van ons provinciaal bestuur, waarin beschreven wordt hoe het in de nabije toekomst met ons gewest moet gaan. "Zeeland aan zet" is een ambitieus rapport waarin het handelsmerk van onze provincie "open, schoon en groen" tientallen keren wordt herhaald. Eén van de hoofddoelstellingen van het Zeeuwse beleid, behoud en versterking van natuur- en landschapswaarden, lijkt zó te zijn weggelopen uit de beleidsnota's van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Met instemming lezen we wat de Provincie allemaal wil doen om onze mooie regio nog aantrekkelijker te maken. Ik noem een paar punten: het stimuleren van aankoop en beheer van natuurgebieden; het inbouwen van overgangszones tussen recreatiegebieden en traditionele natuurgebieden waarin dan milieuvriendelijk recreatief medegebruik kan plaatsvinden; het actief "bouwen" van natuur en landschap in marginale land bouwgebieden. Ook praktische zaken als het aanstellen van natuurgidsen en het inrichten van informatiecentra waar voorlichting over natuur en landschap wordt gegeven, prijken op het wensenlijstje van de Provincie. De Provincie zal dit beleid niet zelf gaan uitvoeren. Daarvoor mist zij de deskundigheid en het uitvoerende apparaat. In het kader van het afstoten van overheidstaken in de richting van particuliere organisaties, realiseer je je hoe goed deze pet het Zeeuwse Landschap past. De Stichting Het Zeeuwse Landschap is een goed draaiende organisatie met een sterke achterban. Al bijna 55 jaar lang behartigt zij de belangen van natuur en landschap in ons gewest. Het door de Provincie uitgestippelde beleid sluit op verscheidene plaatsen naadloos aan bij datgene waarmee het Zeeuwse Landschap al jaren bezig is. Denkt u in dit verband maar aan natuurontwikkeling op Neeltje Jans, aan het inrichten van vogelobservatiehutten, aan onze voorlichtingscampagnes, aan excursies door natuur gebieden en aan diverse andere zaken. Het Zeeuwse Landschap zou nog veel meer willen doen om Zeeland "open, schoon en groen" te houden. Onze polsstok heeft echter maar een beperkte lengte. Een deel van de financiële koek die in "Zeeland aan zet" in het vooruitzicht wordt gesteld, zou gebruikt kunnen worden om onze organisatie te versterken en wat meer financiële armslag te geven. Een uitbreiding met enkele beroepskrachten die in de sfeer van natuurontwikkeling en de gewenste harmonie tussen natuur en recreatie werk zaam zijn, ligt voor de hand. Na de schone en groene woorden komen dan de daden: Zeeland is nog steeds aan zet! P.H. Nienhuis

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 2