Uit het beheer Natuurontwikkeling op Neeltje Jans Het is alweer bijna drie jaar geleden dat Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten een plan presen teerden om op Neeltje Jans een aantal landschapstypen te ontwikkelen die karakteristiek voor onze kust zijn. Natuur- bouw op een kunstmatig werkeiland werd door ons samengevat met de slogan "het karwei afmaken". De historische keuze in de jaren zeventig voor een stormvloed kering kwam voort uit de erkenning van het belang van de natuurwaarden van de Oosterschelde. Geheel in het verlengde hiervan behoorde volgens ons hij de inrichting van Neeltje Jans de nadruk op de natuur te liggen. Een tweede uitgangspunt bij het opstellen van onze plannen was dat Neeltje Jans erg veel publiek trekt en dat daarom de natuur- inrichting een belangrijke informatieve en educatieve rol zou moeten kunnen spelen. De plannen kregen in en buiten de provincie een enthousiast onthaal, zowel van het publiek als van de verschillende over heidsorganen. Ons enthousiasme uit de begin periode. nog eens versterkt door de vele positieve geluiden, werd echter danig op de proef gesteld toen begonnen werd met het realiseren van de plannen. Zaken als onduidelijkheid over de gronduitgifte, het bij elkaar zien te krijgen van de financiële middelen en het verkrijgen van officiële instemmings verklaringen van overheden voor de uitvoering van de natuurbouwwerken. lijken ervoor te zorgen dat het "tijds pad" van onze plannen door een moeras loopt, om in natuur- termen te spreken. De laatste maanden komt er echter schot in de zaak en we hopen dat dit jaar een groot deel van de natuurbouwplannen ge realiseerd kan worden. Begin vorig jaar kregen wij 250.000,- van de Provincie voor de verwezenlijking van de natuur ontwikkeling op Neeltje Jans. Dit bedrag zullen wij gebruiken om een ca. 1,5 ha groot vogel eiland nabij de Compartiments- haven aan te leggen. Eind vorig jaar gaf Rijkswater staat een fikse aanzet voor de aanleg van een duinlandschap op het oostelijke gedeelte van Neeltje Jans. In het kader van de opruimwerkzaamheden is hier toen zo'n 18 ha duingebied aangelegd. Op dit moment, begin februari, is bij de Provincie ons verzoek in be handeling om geld ter be schikking te stellen voor de aanleg van de overige 27 ha duinlandschap. Aan de zeezijde van Neeltje Jans willen wij in de daar aanwezige duinenrij een slufter aanleggen. Er zal dan een achterduinse strandv lakte ontstaan die in open verbinding met de zee staat. (Elders in dit tijdschrift worden bij Het Zwin de kenmerken van een slufter beschreven). In het vorig jaar uitgekomen Natuurbeleidsplan van het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij wordt de nodige aandacht aan dit zeldzame landschapstype besteed. Dit ministerie zal dan ook hoogst waarschijnlijk de kosten voor de aanleg van de slufter voor zijn rekening nemen. Zijn de natuurbouwplannen eenmaal gerealiseerd en zijn de natuurlijke ontwikkelingen op gang gekomen, dan zullen wij vervolgens een aantal publieks gerichte voorzieningen, zoals wandelpaden en observatie posten. trachten te realiseren. Een ecologisch informatie centrum staat eveneens op ons wensenlijstje voor Neeltje Jans. In ieder geval zal deze zomer voorzichtig gestart worden met het organiseren van excursies. Hopelijk hoort u dit jaar nog veel van ons over de ontwik kelingen op Neeltje Jans. Natuurbouw op Neeltje Jans G.J.C. Buth 6

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 6