Wallenkomplex van Retranchement nu eigendom van de Stichting Het Présalé-lam: een culinaire ontdekking Vrijwilligers gevraagd Voor het behoud van het historische verdedigingscomplex Retranchement in de monding van de oude Zwingeul is hard gevochten. De in de 17e eeuw opgeworpen wallen waren van strategische betekenis voor de vrije door vaan naar vroegere haven plaatsen als Brugge en Sluis. Ze bestaan tegenwoordig grotendeels uit beweidbare gronden met dus een zekere agrarische betekenis. Zij hebben tevens ook onmiskenbare grote natuur- en landschapswaarden. Deze kombinatie betekent in het tegenwoordige vakjargon dat zij onder de Relatienota vallen. Zo zijnde diende vervolgens bepaald te worden of het gewenste natuur-weten- schappelijke beheer van dit wallencomplex inpasbaar was in de moderne agrarische bedrijfs voering of niet. Na veel discussie tussen de partikuliere natuurbescherming, de land- Eén van de kudden bouw en de overheid was de in Saeftinghe slotsom dat het gebied niet afdoende kon worden veilig gesteld door het afsluiten van beheersovereenkomsten Hiermee kregen de wallen de status van reservaat en was een rechtsgrond voor aankoop verkregen. Toen de eigenaar het gebied wenste te verkopen aan derden heeft onze Stichting contact gezocht met de verkoper. Ondanks het feit dat de over dracht aan de gemeente in een ver gevorderd statium ver keerde, werd in goed overleg tussen de verkoper (Het Vrije van Sluis), de gemeente en Het Zeeuwse Landschap overeen stemming bereikt over de ver koop aan onze Stichting. De Provincie vroeg zich echter af of gronden van een water schap wel met subsidie van de overheid door onze Stichting aangekocht konden worden. Een ambtelijke werkgroep werd in het leven geroepen. De conclusie was dat onder scheid gemaakt diende te worden tussen waterschaps- gronden, welke van betekenis zijn voor de uitoefening van de taak van het waterschap en gronden die deze betekenis missen. Daar het wallencomplex geen enkele betekenis heeft binnen de taakuitoefening van het waterschap en het water schap volledig bevoegd is om zulke gronden af te stoten aan derden kon de provincie uitein delijk positief op ons subsidie verzoek beslissen. De akte passeerde op 15 februari 1990 ten overstaan van notaris v.d. Dey te Oostburg. Over de natuurwetenschappelijke, land schappelijke en cultuurhisto rische waarden van dit nieuwe objekt en over onze plannen om deze waarden optimaal en in goede onderlinge harmonie te beheren zullen wij u via dit tijdschrift nog nader informeren. Wie ooit heeft meegelopen met één van onze Saeftinghe- excursies weet dat het Verdronken Land een heel moeilijk begaanbaar terrein is. Dat geldt niet alleen voor mensen maar evengoed voor de 1200 schapen die in het gebied rondlopen. Die krijgen, ondanks een overvloed aan hoogwaardig voedsel geen kans om over dreven aan te vetten. Dat komt natuurlijk de kwaliteit van het vlees ten goede. Maar er is meer. Vergeleken met hun binnendijks fouragerende soort genoten is hun dagelijks menu van zoutplanten wel heel bijzonder. Een flink deel ervan bestaat bijvoorbeeld uit zeeaster "lamsoor"), een schorgroente die ook voor mensen als een delicatesse geldt. Daardoor krijgt het vlees van de schapen een bijzondere smaak. Heel duidelijk kwam dat aan het licht toen vorig jaar bij een degustatieproef een inter nationaal gezelschap r an culinaire deskundigen het Saeftinghe présalé-lam beoor deelde als veruit het beste. Zelfs het gerenommeerde Pauillac-lam uit de streek van Bordeaux bleef ver achter bij het Saeftinghe-lam. Wie weet krijgt de voor het in stand houden van de natuurwaarde noodzakelijke beglazing daar mee een economisch draagvlak. Een gebied als Saeftinghe verdient niet minder. De stormen hebben behoorlijk huisgehouden, maar toch... het sternseizoen nadert. En dat wil zeggen dat de tijd om grote en kleine klusjes op de Hooge Platen te verrichten ook in aantocht is. Na het raadplegen van de getijdentabel zijn onderstaande dagen vast gelegd om met de Tadorna naar de Hooge Platen te gaan, waar we voor dwergstern, visdief en grote stern weer goede broed- faciliteiten gaan scheppen. 7 april 21 april 22 april Op genoemde dagen vertrekt de Tadorna om 09-30 uur uit de vissershaven van Breskens. Laarzen, regenkleding en voldoende proviand zelf meenemen. Inlichtingen en reservering: Rene Beijersbergen Millianostraat 28 4511 HM Breskens Tel. 01172-1809 7

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 7