SHHESEH ieH* Hooge Platen -<e x-j, x. - ,v. a - v i T.-j-:,. tijRË f 'ffi-f<4 V '--11 Grauwe ganzen langs het Groote Gat. GJB: De laatste jaren hebben jullie noga! grondig bomen en struiken gekapt in de Kievitte- polder bij Het Zwin. De bedoe ling hiervan was om weer een optimaal leefgebied voor boom kikkers en salamanders te creëren. Is dat gelukt? FS: De boomkikkers zijn sinds dien inderdaad flink toege nomen en je veronderstelt dat dat door de beheersmaatregelen komt. Minder struweel gaat dan wel ten koste van broedgelegenheid voor vogels, maar de boomkikker is erg bedreigd en krijgt daarom in dit geval voorrang. Bovendien komt elders in de duinen nog vrij veel struweel voor. Het is de bedoeling om dit najaar de drinkputten in de Kievittepolder uit te diepen. We denken dat dan de oppervlakten vochtig grasland, ruigte, struweel en open water in optimale ver houding aanwezig zijn voor de boomkikker. GJB: Een belangrijk objekl in deze regio vormen de Hooge Platen in de monding van de Westerschelde. Door jullie be heers- en bewakingsmaatregelen is het aantal broedende dwerg sterns, visdieven, kluten en strandplevieren hier in de loop 10 van de tijd sterk toegenomen. Een recente ontwikkeling is dat de grote stern hier ook. is komen broeden. Vormt deze, op zich heugelijke ontwikkeling geen probleem voorde kolonie dwerg sterns op de Hooge Platen? FS: Waarschijnlijk niet. De grote sterns broeden in de duintjes, terwijl de dwergsterns daar een paar honderd meter vandaan zitten op de door ons aange brachte verhoging en schelpen bankjes. Bovendien vissen de grote sterns verder van de plaat af en hebben een voorkeur voor grotere prooien. Eerder mag je verwachten dat het aantal visdieven afneemt, omdat die wel in hetzelfde gebied als de grote sterns broeden. Overigens zijn er voor het komende seizoen wat onzekerheden te verwachten voor de broed- resultaten op de Hooge Platen. Door de stormen van afgelopen winter zijn de duintjes flink afgeslagen, terwijl de getijde tabellen een aantal extra hoge getijden tijdens het broed- seizoen aangeven. Door deze combinatie van factoren zouden eieren kunnen wegspoelen. GJB: Toezicht op de Hooge Platen is erg belangrijk. De kolonies zijn zo verstorings- gevoelig dat een enkele argeloze rekreant onherstelbare schade kan veroorzaken. Hoe houd je dat in een druk bevaren gebied als de monding van de Wester schelde in de hand? FS: Tijdens het broedseizoen wordt bij een beetje redelijk weer de Tadorna, onze bewa kingsboot, voor de plaat afge meerd. Van daar uit houden we in de gaten of er iemand het verboden gebied in gaat. Als dat dreigt gaan we naar de plaat om verstoring te voorkomen. Die boot is een hele vooruit gang vergeleken met de tijd dat we nog alleen met een rubber boot werkten. Met de Tadorna kunnen we vrijwilligers en materiaal voor rijshoutschermen, zakken met schelpen en een tractor voor het werk op de plaat vervoeren. Vergeleken met verstoring door plaatbetreding is het veel moeilijker om verstoring door vliegtuigen tegen te gaan. Het Zeeuwse Landschap heeft een verzoek bij de luchtvaartdienst ingediend om niet laag boven de Hooge Platen te vliegen. Sportvliegtuigen, maar vooral straaljagers blijken helaas ge regeld zich weinig van dat ver zoek aan te trekken en daar kun je eigenlijk niks tegen doen. GJB: Tot slot: ben Je tevreden over je baan? FS: Vooral bij mooi weer passeren er nogal eens mensen die zeggen dat ik een mooie baan heb. En zo is het ook

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 10