Uit het beheer Het duinlandschap op Neeltje Jans geopend Eilanden voor pioniervogels Ir. H. Engel van Rijkswaterstaat plantte helm in op de jonge duintjes van Neeltje Jans. Eén van de laatste officiële handelingen van Ir H. Engel, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland was de symbolische overdracht van het beheer van het duinland schap op Neeltje Jans aan Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten. Zoals eerder gemeld heeft Rijkswaterstaat bij het ontruimen van het eiland in het kader van het opruimwerk ongeveer 30 hectare duinland schap aangelegd, inclusief een duinmeer en enkele vochtige duinvalleien. Onder ruime belangstelling van de pers vond op 23 april de officiële happening plaats. Ingenieur Engel laadde een kruiwagen niet wat rond slingerende stenen en symboli seerde daarmee het opruimwerk van Rijkswaterstaat. Het planten van wat helmpollen stond model voor de natuurbouw op het eiland, terwijl de toekom stige mogelijkheden voor na- tuurrekreatie in beeld gebracht werden door met de kruiwagen een lint aan het begin van de wandelroute te doorbreken. In zijn toespraak belichtte Engel de achtergronden van wat officieel heette "Neeltje Jans, natuurlijk terug". Voorzitter Vogel van Het Zeeuwse Landschap toonde zich bijzonder ingenomen met de constructieve opstelling die Rijkswaterstaat heeft ingenomen bij de realisatie van de natuur- bouwplannen. Van het begin af aan was Rijkswaterstaat bij de planvorming betrokken. "Wij verwachtten dat de ontwerpers en bouwers van het eiland met hun kennis en ervaring een waardevolle inbreng konden leveren", aldus Vogel. "Tot ons grote genoegen hebben wij bemerkt dat bij uw dienst naast alle kennis en ervaring ook een grote betrokkenheid leeft bij het wel en wee van Neeltje Jans. Ik krijg het idee dat u ook een beetje verliefd op haar gewor den bent." Aannemer Rijk die het opruim- bestek uitvoerde liet zich bij de voltooiing niet onbetuigd. Directeur A. Rijk bood de heer Vogel een ontwerp aan voor een informatiebord aan het be gin van de wandelroute. Dankzij een bijdrage van de aannemer kan het publiek daar in de toe komst vernemen wat er zoal op een natuurlijk Neeltje Jans te beleven valt. De voltooiing van de eerste fase van de natuurbouwplannen op Neeltje Jans is ook aanleiding om even stil te staan bij de voortgang van de andere plan onderdelen. Op dezelfde dag dat de symbolische overdracht van het duinlandschap plaats vond werd begonnen met de aanleg van een eiland bij Neeltje Jans. Het is al het tweede vogel eiland dat in het Oosterschelde- gebied tot stand komt. Enkele maanden eerder is in opdracht van Het Zeeuwse Landschap een klein eiland aangelegd in de inlaag 's-Gravenhoek langs de noordkust van Noord-Beveland. Beide eilanden hebben een toplaag van kokkelschelpen om te voorkomen dat ze begroeid raken. De eilanden zijn bedoeld voor pioniervogels zoals kluten. 11

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 11