Een goede buur 5.G.TCWB-UNGE" AFD.HOPECA Zeekraal snijden: een compromis cle jonge aanplant op Ter Hooge visdieven. onder handen. Een tweede groep gaf de vliedberg aan de Bergweg bij Biggekerke een opknapbeurt. En last but not least was er een groep leer lingen die naar Noord-Beveland toog om de observatiehut in de inlaag Keihoogte eens grondig onder handen te nemen. Het resultaat mag gezien worden. De rietschermen zijn keurig hersteld en de graffitileuzen zijn verwijderd, waarna de hut een nieuwe laklaag kreeg. Als dat geen goed nabuurschap is! Maar er is meer, Eindexamen kandidaten organiseerden eind april een kook- en serveer marathon. Via bijdragen van sponsors en het heffen van en tree werd een bedrag van meer dan 1500 gulden bijeengebracht, bestemd voor het beheer van het landgoed Ter Hooge. Een voorbeeld ter navolging?! Leerlingen van de scholengemeenschap De Wellinge brachten 1520,- hij elkaar voor onderhond van het landgoed Ter Hooge. plevieren en sterns. Dat is een groep vogelsoorten die het in deze tijd bijzonder moeilijk heeft. Oorspronkelijk broedden v eel pioniervogels langs het strand, maar daar is het uiteraard veel te druk geworden om te broeden en jongen groot te brengen. Toch hebben zich van de pioniervogels flinke populaties in het Deltagebied kunnen handhaven. Voor ver schillende soorten is Zuidwest Nederland zelfs van inter nationale betekenis als broed gebied. Dat dit nog steeds zo is heeft te maken met de Delta werken. In de afgelopen decen nia was er altijd wel ergens een net drooggevallen zandplaat, een werkeiland of een opge spoten terrein waar deze vogels zich konden vestigen. Als zo'n terrein door voortschrij dende begroeiing ongeschikt werd lag er bij wijze van spreken al weer een ander geschikt broedgebied gereed. Maar met de voltooiing van de Deltawerken dreigen de pionier- vogels bijna al het geschikte broedterrein te verliezen. De aanleg van kunstmatige broed- eilanden kan die ontwikkeling helpen voorkomen. Juist eilan den zijn bijzonder in trek, om dat die onbereikbaar zijn voor grondvijanden zoals wezels en bunzingen. Het eiland in de 's-Gravenhoek werd gefinancierd door de provincie Zeeland, het Wereld- natuurfoncls en uit onze eigen donateursinkomsten. Met het hijsen van de Zeeuws-Land schap vlag op het eiland door de gedeputeerde Ventevogel werd de voltooiing van het eiland gevierd. Het vogeleiland op Neeltje Jans is volledig gefinancierd door de provincie. Als alles volgens plan verlopen is zijn beide eilanden op het moment dat u dit leest al in gebruik... bij de vogels. Beter een goede buur dan een verre vriend. Dat spreekwoord gaat wel in het bijzonder op voor onze "buur" naast het landgoed Ter Hooge, de scho lengemeenschap "De Wellinge". Al jaren lang krijgen we van die kant hulp bij het beheer van Ter Hooge. Dit jaar waren er drie ploegen aktief. Eén groep nam Zeeaster (in Zeeland lamsoor genoemd, niet te verwarren met de echte lamsoor, die ook in Zeeland voorkomt maar oneet baar is) en zeekraal worden vanouds als groente verzameld door de mens. Daar is ook weinig op tegen als er bij het verzamelen rekening wordt gehouden met het natuurbelang. Zo is het bijvoorbeeld bijzonder schadelijk om vlak in de buurt 12

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 12