van broedende vogels te gaan snijden. En vanzelfsprekend is ook het op grote schaal oogsten voor commerciële doeleinden uit den boze. De betreding krijgt dan al snel een permanent karakter en daardoor verliezen vogels van het buitendijkse gebied hun fourageerterrein. Als gevolg van de verbeterde bereikbaarheid van de schorren en slikken in de kom van de Oosterschelde is op sommige plaatsen duidelijk schade ont staan door overmatige betre ding. Daar kan een einde aan komen dank zij de wettelijke bescherming die de Ooster schelde krijgt door de aanwij zing tot natuurmonument in het kader van de Natuurbescher mingswet. Als natuurbeschermingsorgani satie en als beheerder van grote oppervlakten schorren en slikken in de Oosterschelde juichen wij de aanwijzing van haite toe. Van geval tot geval wordt bekeken welke aktiviteiten wel en welke niet verantwoord zijn in onze buitendijkse reservaten. Rondom Sint Philipsland heeft de Stichting een jaar lang tellin gen verricht van allerlei vormen van betreding en tevens geïn ventariseerd waar dat tot ver storing van de natuurwaarden leidde. Daaruit kwam onder meer naar voren dat het snijden van zeegroenten in dit gebied erg ingeburgerd is. Uit het onderzoek bleek tevens dat er enkele plaatsen zijn waar dat weinig kwaad kan. Daarom werd besloten tot het uitgeven van vergunningen voor een deel van het terrein. Om commer ciële snijders buiten de deur te houden is de hoeveelheid aan een strikte limiet gebonden. Een andere ingebouwde beperking is dat alleen inwoners van Sint Philipsland een vergunning kunnen krijgen. Zo kan worden voorkomen dat de druk op het gebied te groot wordt en wordt tevens tegemoet gekomen aan een ingeburgerde traditie. Erratum In de tabel behorend bij het artikel "Winterverblijven voor vleermuizen in Zeeland" in 6e jaargang nr 1 is een fout geslopen. Het totale aantal over winterende watervleermuizen bedraagt 214 en niet 212. De redaktie udeputeerde J. Ventevogel hijst de Zeeuws-Landschapvlag p het pas voltooide eiland in de inlaag 's-Gravenhoek. egroente snijden in het Ooster- hcldegebied een traditie.

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 13