Biologische bestrijding: een haalbaar alternatief voor chemische bestrijding door Inge de Groot en Jos Frantzen Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek (CABO) te Wageningen Inleiding Biologische bestrijding Eén van de verschillen tussen landbouwkundig gebruikte gronden en gebieden die als natuurreservaat beheerd worden is het feit dat in natuurgebieden het gebruik van bestrijdingsmiddelen nagenoeg geheel achterwege blijft. Dat vloeit logisch voort uit het verschil in doelstelling: de boer wil één enkele gewas oogsten en andere planten zoveel mogelijk weren, terwijl in het natuurbeheer gestreefd wordt naar een gevarieerde soorten samenstelling, waarbij de soorten elkaar onderling in evenwicht houden. Toch moet ook Het Zeeuwse Landschap wel eens ingrijpen om te voorkomen dat één soort al te sterk uitbreidt. Het meest voorkomende voorbeeld is wel dat van de akkerdistel. Door middel van frequent maaien proberen de beheerders deze plant binnen de perken te houden. Vaak met succes, maar een enkele keer is het zelfs voorgekomen dat ook wij naar de gifspuit moesten grijpen. Maar afgezien daarv an is de distelbestrijding een tijdrovende en dus dure post op onze be groting. Omdat het wettelijk ver boden is om distels tot bloei te laten komen gaat er ieder jaar flink wat tijd en energie zitten in het maaien. Eén en ander was voor Het Zeeuwse Landschap aanleiding om op zoek te gaan naar alternatieven. Contacten met de Ministeries van VROM en van LNV resulteerden erin dat onderzoek naar mogelijkheden voor biologische bestrijding op gang kwamen. Het onderzoek is in volle gang. ook in de terrei nen van onze Stichting. In dit artikel vertellen medewerkers van het CABO (Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek) iets over de achtergronden en mo gelijkheden van biologische bestrijding. Biologische bestrijding is niets anders dan het gebruik maken van natuurlijke vijanden om een plaaginsekt, ziekteverwekker of onkruid te bestrijden. Het hou den van katten teneinde geen last te hebben van muizen is misschien wel de meest beken de vorm. Het inzetten van lieve heersbeestjes om luizen te be strijden is ook biologische be strijding. En wat te denken van het gebruik van bepaalde bacte riën om rupsenvraat tegen te gaan? Of het gebruik van schim mels om onkruiden te bestrijden? In al deze gev allen wordt een natuurlijke vijand gebruikt om te voorkomen dat een dier of onkruid zich ontwikkelt tot een plaag. De muis en de luis wor den opgevreten, de rupsen worden ziek na bacteriën bin nen gekregen te hebben en de stofwisseling in de plant wordt verstoord door de schimmel waardoor de plant uiteindelijk zal afsterven. Biologische bestrijding is geen nieuw verschijnsel. Zo'n 400 jaar voor Christus maakten de Chi nezen reeds gebruik van mieren om plagen in citrusboomgaar- 15

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 15