den en opslagprodukten te bestrijden. Er bestond zelfs een w are handel in mierenkolonies. Chemische bestrijding Door de opkomst van che mische bestrijdingsmiddelen met het hoogtepunt na de Tweede Wereldoorlog, raakte de bio logische bestrijding op de achtergrond. In een landbouw systeem dat steeds intensiever werd, werden chemische be strijdingsmiddelen noodzakelijk geacht. Bovendien waren ze goedkoop en makkelijk toepas baar. Daarnaast kon er met deze middelen een hoge mate van succes bereikt worden. Men geloofde er zelfs in dat plagen volledig uitgeroeid konden worden. Een aantal belangrijke negatieve aspecten van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen werd echter over het hoofd gezien. De actualiteiten van van daag de dag laten er geen twijfel over bestaan dat che mische bestrijdingsmiddelen het milieu vervuilen en zodoende een bedreiging vormen voor de natuurlijke rijkdom aan planten en dieren. Tevens wordt onze eigen gezondheid bedreigd door het veelvuldig gebruik van de gifspuit. Ook landbouwkundig gezien levert het intensieve gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen problemen op. Insekten en onkruiden blijken ongevoelig te worden voor chemische midde len. Steeds vaker en met een steeds hogere dosis moet er gespoten worden om een plaag te bestrijden. Uiteindelijk zal het gif geen effect meer hebben op de plaag; de veroorzakers van de plaag zijn resistent geworden voor het desbetreffende middel. Het moge duidelijk zijn dat zo wel uit landbouwkundig oog punt als uit oogpunt van natuur en milieu er een noodzaak be staat om naar alternatieven voor chemische bestrijding te zoeken. Insekten en mijten Zoals gezegd is biologische bestrijding geen nieuw ver schijnsel. Toch heeft het nog tot 16 het eind van de vorige eeuw geduurd voordat op grote schaal onderzoek naar en toepassing van biologische bestrijding plaatsvond. Oorzaak van deze ongekende belangstelling was het grote succes waarmee een schildluisplaag in de sinaas appelteelt in Californië bestre den werd. Deze schildluis was per ongeluk ingevoerd uit Australië. Zijn natuurlijke vij anden waren niet meegekomen, waardoor de schildluis zich ongehinderd tol een plaag kon ontwikkelen. De sinaasappelteelt in Californië dreigde 10 a 15 jaar later geheel vernietigd te worden. Om erger te voorkomen ging men op zoek naar natuurlijke vijanden van dit insekt in Australië. En zo kwam het dat enkele honderden exemplaren van een soort lieveheersbeestje "emigreerden" naar Californië. Het resultaat was enorm. Reeds drie maanden na introduktie van de lieve heersbeestjes trof men op de bomen vrijwel geen schildluizen meer aan. Niet alleen in een land met een sub-tropisch klimaat als Californië is biologische be strijding mogelijk. Ook in Nederland zijn er successen te melden, met name in de kasteelt. Vele tuinders gebruiken tegenwoordig sluipwespen om de witte vlieg in hun tomaten- en paprikateelt te bestrijden. In Zeeland vindt - afgezien van de kasgroenteteelt - vooral in de fruitteelt de biologische be- Zelfs weinig kies keurige dieren als schapen mijden de distels zolang er ander voedsel voorhanden is. De fruitteelt loopt bij de toepassing van biologische bestrijding voor op andere sectoren in de landbouw.

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 16