Onkruiden Conclusie strijding meer en meer ingang. Het is gemeengoed geworden om spint en andere schadelijke insekten te bestrijden met be hulp van roofmijten. Deze wor den in jong aangeplante boom gaarden geïntroduceerd door op ieder boompje een twijg uit een eerder met roofmijten voorziene boomgaard neer te leggen. In Zeeland is deze bestrijdings- methode helemaal ingeburgerd, zodat men vlakbij terecht kan voor geïnfecteerde scheuten. Waar roofmijten geïntroduceerd zijn gaat men zeer kritisch te werk bij het gebruik van che mische bestrijdingsmiddelen. Anders is het gevaar aanwezig dat men de roofmijten weer uitroeit. Veelbelovend lijkt ook een an dere methode om meer natuur lijk evenwicht in de boomgaard te krijgen. Er worden proeven genomen met de aanplant van gevarieerde windsingels, waarin allerlei soorten planten en dieren een plaats kunnen vinden. Naar analogie met de bestrijding van insekten wordt ook bij de bestrijding van onkruiden gebruik gemaakt van de intro ductie van natuurlijke vijanden in een nieuw gebied. Meer recent is het gebruik van natuur lijke vijanden die reeds op de plant vóórkomen. Om prak tische redenen hebben schim mels bij deze methode de voorkeur. Van nature wordt elke plante- soort aangetast door schimmels. Deze schimmels veroorzaken meer of minder schade aan individuele planten. Sterk aan getaste planten zullen afsterven hetgeen uiteindelijk zal resul teren in het gedeeltelijk verdwijnen van de populatie. De mate waarin een populatie uitgeroeid wordt, is afhankelijk van de schade die de schimmel aan de planten veroorzaakt. De schade kan gering zijn omdat er onvoldoende schimmel aan wezig is of de plant weinig vat baar is op het moment dat de schimmel optreedt. Met behulp van onderzoek wordt getracht te achterhalen wat de oorzaak is van de ge ringe aantasting. Zodra de oor zaak bekend is, kan deze belem mering weggenomen worden om te komen tot een effectieve bestrijding van het onkruid. Het massale kweken van de schimmel en het ontwikkelen van een handzaam produkt zijn de volgende stappen in de totstandkoming van een me thode voor biologishe bestrij ding. Net als chemische bestrij dingsmiddelen wordt de schim mel in het veld verspoten in de juiste hoeveelheden en op het juiste tijdstip. Er wordt dan ook wel gesproken van bioherbici- den. In de Verenigde Staten zijn inmiddels twee van dergelijke middelen op de markt. Een aantal andere wordt in produk- tie genomen. In Nederland is het onderzoek naar de mogelijk heden voor de biologische bestrijding van de Amerikaanse vogelkers met de loodglans schimmel inmiddels met succes afgerond. Een producent van biologische bestrijdingsmiddelen onderzoekt momenteel de mogelijkheden van produktie en afzet. Een meer recent gestart onder zoek is de biologische bestrij ding van de akkerdistel met een roestschimmel. Niet alleen voor boeren maar ook voor natuur beheerders vormt de akkerdistel een probleem. In opdracht van het Ministerie van VROM en het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij verricht het CABO dan ook onderzoek naar de inzetbaarheid van van deze roestschimmel in de strijd tegen de akkerdistel. Door inventarisatie van de na tuurlijke situatie, onder andere in één van de terreinen van het Zeeuws Landschap, wordt momenteel de basis gelegd voor de eerste praktijkproeven. In de komende jaren moet blijken of biologische bestrijding van de akkerdistel praktisch haalbaar is. Gelet op de betrokkenheid van het Zeeuwse Landschap bij het onderzoek, zullen de resultaten te zijner tijd in dit blad worden gepubliceerd. De biologische bestrijding van plagen kan een natuur- en milieuvriendelijk alternatief voor chemische bestrijdingsmiddelen zijn. Inpassing in de huidige inten sieve landbouw vereist echter nog veel kennis over biolo gische systemen. Ook zal de maatschappelijke wil aanwezig moeten zijn om biolo gische bestrijding een kans te geven Insekteneters zoals de Witte kwikstaart hebben veel te lijden van bestrijdingsmiddelen. 17

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 17