Zeeuws Landschap Van redactie 6e jaarqanq nr. 2 juli 1990 HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie J. v.d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties B. Grootjans M. Jacobusse Vormgeving en druk Pitman B.V.. Goes Inhoudsopgave Van de redactie Grepen uit het Jaarverslag over 1988 en 1989 Wandelingen door het Zeeuwse Landschap, Het Groote Gat Natuurbeheer als dagelijks werk Uit het beheer Boekbespreking Biologische bestrijding: een haalbaar alternatief voor chemische bestrijding Excursies zomer 1990 6 8 11 14 15 18 Omslagfoto De Bruintjes kreek "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestem ming van de redactie. In de dagelijkse praktijk van het natuurbeheer wordt dikwijls teruggegrepen op traditionele beheersvormen. Dat blijkt ook uit het jaarverslag van Het Zeeuwse Landschap, waarvan in dit nummer een samenvattend overzicht wordt gegeven. In een weidevogelgebied als de Yerseke Moer bijvoorbeeld wordt zoveel mogelijk beheerd zoals de boer dat vroeger deed. Dat is ook nodig want weide- vogelgebieden herbergen vaak ook andere waarden. Niet zel den is er sprake van een interes sante vegetatie en soms is er - zoals bij de Yerseke Moer- ook een grote cultuurhistorische betekenis. In de meeste gevallen zijn die waarden onderling sterk met elkaar verweven. Juist om een evenwichtige instand houding van al die zaken te realiseren is er geen betere waarborg dan de voortzetting van de ouderwetse boeren- praktijk. Dat deze aanpak suc ces heeft is inmiddels ruim schoots gebleken. Zo werd in de Yerseke Moer in tien jaar tijds een verdubbeling van het aantal weidevogels gerealiseerd. Maar het is zeker niet zo dat weidevogels beperkt zijn tot graslanden waar een eeuwen oude traditie speelt. Op de drooggevallen zandplaten in de afgedamde Deltawateren komen ook erg hoge dichtheden voor. Weidevogels blijken prima te gedijen in gebieden die nog maar net zijn ontstaan. En dat geldt ook voor andere soorten. In de rubriek "Uit het beheer" kunt u lezen hoe er in de inlaag 's-Gravenhoek op Noord- Beveland een eiland werd aan gelegd voor pioniervogels. En ook bij het voormalig werkeiland Neeltje jans is de aanleg van zo'n eiland zo" goed als gereed. Juist omdat de eilanden bestemd zijn voor pioniervogels zijn er snel resul taten te verwachten. Natuur- technische milieubouw -kortweg natuurbouw- is een nieuwe loot aan de aan de stam van het natuurbehoud. Nadat aanvan kelijk het accent lag op de veiligstelling van "woeste gron den" is er geleidelijk meer aan dacht gekomen voor agrarische gebieden met natuurwaarden. In beide gevallen gaat het om bestaande gebieden, waar het er om gaat om bestaande waarden te behouden of te herstellen. Het uiteindelijke streefbeeld is daarbij door het verleden be paald. In de nieuwe natuur gebieden -ongeacht of ze nu wel of niet opzettelijk tot stand gekomen zijn is er geen sprake van zo'n voorbeeld. Tot op zekere hoogte heeft de beheer der daar vrijheid van handelen. Maar die vrijheid is toch kleiner dan het op het eerste gezicht lijkt. Want alleen in een even- wichtssituatie kunnen natuur waarden zich blijvend hand haven. Het betekent dat bij natuurbouwprojecten van het begin af aan moet vaststaan waar de ontwikkeling uiteinde lijk naar toe moet. En als het goed is zijn de nu gecreëerde natuurgebieden voor latere ge neraties alleen nog van andere te onderscheiden door hun ontstaanswijze: het vooropge zette doel om de natuur een optimale kans te geven. M. Jacobusse

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 2