Grepen uit het Jaarverslag over 1 988 en 1 989 Het terreinbezit Het beheer Dit voorjaar rolde bij "Het Zeeuwse Landschap" het jaar verslag over 1988 en 1989 van de persen. Het is een omvangrijk verslag geworden waarin de veelheid van werk zaamheden duidelijk tot uiting komt. Dit artikel vormt een greep uit de meest opvallende zaken. De hausse van publieke belangstelling die natuur en milieu doormaken gaat ook aan Het Zeeuwse Landschap niet voorbij. Het blijkt uit de stroom informatieaanvragen die ons bereiken. Het blijkt ook uit de vele overleg situaties met overheden en andere instanties waarin de Stichting betrokken wordt. Het vraagt steeds meer inzet en inspanning van Bestuur en personeel om daar goed op in te spelen. Gelukkig konden opengevallen plaat sen in het Bestuur zonder al te veel moeite weer worden opgevuld. Datzelfde gold voor de leden van de Stichtings- raad. Het personeel kon worden uitgebreid met een algemeen beheerder en met een extra regiobeheerder. Een bundeling van krachten is in deze tijd van nog steeds voortschrijdende aantasting van natuur en landschap noodzakelijk. Die kreeg in 1989 gestalte door de vor ming van een Unie van Land schappen, waarin alle pro vinciale landschapsstichtin gen deelnemen. of voor die bescherming aan koop of wel een beheersover eenkomst met de eigenaar gewenst is. Het plan is ter goedkeuring voorgelegd aan de provincie Zeeland. Een lichtpunt is. dat er in de verslagperiode wel kansrijke contacten gelegd werden voor nieuwe verwer vingen. In principe werd over eenstemming bereikt over de aankoop van bijna 400 hectare natuurgebied in de Oosterschelde en bij Retranche- ment. Lezers van Zeeuws Landschap hebben in het vorige nummer kunnen zien dat die aankopen inmiddels een feit zijn. Is het tij gekeerd na een jarenlange periode waarin de veiligstelling nogal stagneerde? Dank zij het achterwege laten van bemesting nemen in veel terreinen de wilde orchideeën toe. In totaal werd over 1988 en 1989 ruim 41 hectare natuur terrein aangekocht, verspreid over 8 verschillende gebieden. Totaal was daarmee een bedrag gemoeid van ruim 7 ton. Het is natuurlijk prachtig dat de opper vlakte veiliggesteld terrein van jaar tot jaar toeneemt, maar het gaat te langzaam. Veel te langzaam. Als men de 20 hec tare per jaar die in de verslag periode zijn aangekocht afzet tegen de snelheid waarmee al lerlei aantastingen van natuur en landschap om zich heen grijpen slaat de schrik om het hart. Wat blijft er over van onze eens zo rijke provincie? Het Zeeuwse- Landschap wil meer en vooral sneller onze natuur veilig stel len. Geen ellenlange discussies over elke meter grond en geen geharrewar over hier een beetje minder en daar een beetje meer. Om duidelijkheid te scheppen heeft Het Zeeuwse Landschap een concept aankoopplan opgesteld, waarin aangegeven wordt welke terreinen beschermd moeten worden en Natuurterrein aankopen heeft alleen zin als er daarna een goed beheer plaats vindt. Maai en. rietsnijden. dunnen, begra- zen.... het zijn termen die tien tallen keren in het verslag terugkomen. Het zijn juist die alledaagse, praktische zaken die- van overwegend belang zijn. Waar beheersmaatregelen achterwege blijven gaat dat - een enkele uitzondering daar gelaten - onherroepelijk ten koste van flora en fauna. De uitvoering van het beheer vraagt een nauwkeurige be kendheid met de aanw ezige natuurwaarden en een secure planning van de wijze waarop die waarden moeten worden beheerd. Daarom is het belang rijk dat in de verslagperiode voor diverse terreinen een be heersplan gereed kwam. Derge lijke plannen werden afgerond voor de Bruintjeskreek op st. Philipsland, de Schorren voor de Paulinapolder bij Hoofdplaat en voor al onze kreken in West- Zeeuw s-Vlaanderen. De be heersplannen hebben een gel digheidsduur van 12 jaar. 3

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 3