Flora en Fauna Een steeds meer aandacht vra gend onderdeel van het natuur beheer is de hydrologie, d.w.z. de kennis van de waterhuishou ding en waterkwaliteit van een gebied. Samen met de andere provinciale landschappen nam Het Zeeuwse Landschap een hydroloog met assistent in dienst. Soms levert het beheer snelle en voor iedereen zichtbare resulta ten op. Een aansprekend voor beeld uit het jaarverslag vormt het staatje met de aantalsontwik keling van orchideeën in de Zwin weide: Weidevogels, zoals de kievit, blijken zich in onze reser vaten uitstekend te handhaven. Rietorchis Vleeskleurige Orchis Gevlekte orchis 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1 23 320 >900 >1000 27 50 50 3 7 Het was simpelweg het voeren van een ouderwets boeren- beheer (o.a. geen kunstmest en bestrijdingsmiddelen) dat voor deze resultaten zorgde. Hetzelfde "recept" zorgde ervoor dat in de Yerseke Moer in 10 jaar tijds de weidevogelstand verdubbelde. Voor vogels is rust heel belang rijk. Op het landgoed Ter Hooge blijkt de beperkte open stelling via een voor donateurs toegankelijke wandelroute een goed compromis. De afgelopen jaren vestigden er zich tal van bijzondere vogels, zoals boom valk, wielewaal en een kleine kolonie blauwe reigers. Zelfs bracht een reegeit op het landgoed twee kalfjes groot. De grote stern, die zich na jarenlange afwezigheid in Zee land enkele jaren geleden op de Hooge Platen vestigde broedde in 1989 al met 800 paren! Tot zover enkele van de meest sprekende voorbeelden van beheersresultaten. Maar zo gaat het niet altijd. Een met veel zorg opnieuw opgebouwde "stal" van lokeenden in de kooi op St. Philipsland viel ten prooi aan botulisme, net als tientallen andere kooibewoners. Een zorgelijke ontwikkeling was ook de verruiging die optrad langs de Westeindse Weel. Als zo'n ontwikkeling zich een maal voordoet kost het bijzon der veel tijd en moeite om een keer ten goede te bewerk stelligen. Ook jammer, maar niet onver wacht, is de geleidelijke achter uitgang van pionier-kustvogels in enkele inlagen op Noord- Voor de Bruintjes- kreek op Sint- Philipsland en voor de kreken in West- Zeeuws-Vlaanderen kwam een beheers plan gereed.

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 4