Vrijwilligers Voorlichting en educatie Donateurs Excursie in Saeftinghe; het meest gew ilde excursieobject van de Stichting. Beveland. Dat is een gevolg van natuurlijke ontwikkelingen van de begroeiing en het heeft uiteraard geen enkele zin om tegen de natuur in te werken. Een nieuwe mogelijkheid voor pioniervogels biedt hopelijk een aan te leggen vogeleiland dat in het gereedgekomen beheersplan voor de inlaag 's-Gravenhoek gepland is. de resultaten, dankbaar werk. Nieuw was de samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Vrijwilligers van de afdeling Walcheren verleenden hand- en spandiensten op het landgoed Ter Hooge. Hun zeer welkome hulp omvatte onder meer het houden van toezicht, het ver zorgen van excursies en onder zoek naar de flora en fauna. Van groot belang was de inzet die vele tientallen vrijwilligers aan de dag legden om alles in goede banen te leiden. De meest uiteenlopende werkzaam heden werden verricht. Bij de Eendenkooi te Anna Jacoba- polder bouwden leerlingen van de LTS in Steenbergen voor een habbekrats een prachtige werk- schuur. Een kamp van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie voerde onder houdswerk in de kooi uit. Traditiegetrouw zette de scho lengemeenschap de Wellinge te Middelburg zich in voor het beheer van Ter Hooge. Een groot aantal onbetaalde krachten hielp mee om het broedgebied van sterns op de Hooge Platen op te knappen en te bewaken. Zwaar, maar gezien Tot slot mag het werk van de Saeftinghe-natuurgidsendie zich al jarenlang belangeloos inzetten voor de natuur-educatie in dit gebied, niet onvermeld blijven. Deze opsomming is wel representatief maar nog verre van volledig. Een prima bewijs voor het belang van vrijwil ligerswerk! Het aantal aanvragen voor lezingen en excursies is zo groot dat wij helaas op een belangrijk deel ervan niet kunnen ingaan. Toch werden in de verslag periode zo'n 25000 mensen in onze terreinen rondgeleid en maakten ettelijke duizenden mensen via lezingen kennis met het Zeeuwse Landschap. Om individuele bezoekers te informeren werden voor het Zwin. de Verdronken Zwarte Polder, de Hooge Platen en de Yerseke Moer terreinfolders vervaardigd, waarin de waarde van die gebieden uiteengezet wordt. In de Zwinstreek kwam op initiatief van de gemeente Sluis een bezoekerscentrum tot stand. Het Zeeuwse Landschap was daarbij intensief betrokken. In het Zeeuws Biologisch Museum werd een tentoonstelling over het Verdronken Land van Saeftinghe gehouden. Veel donateurs profiteerden van de mogelijkheid om deze expositie gratis te bezoeken. Een belangrijk onderdeel van de educatieve aktiviteiten vormen de vogelobservatiehutten. Hoewel daar af en toe vandalisme voorkomt blijven de hutten erg in trek. Reden genoeg om in 1989 de derde hut in gebruik te nemen. Die werd geplaatst op het Ramme- gors ten noordoosten van Tholen. Zowel bij de keuze van de plaats als bij het beheer van de hut werd de plaatselijke natuurwachtvereniging betrokken. Meer dan 10% van de geld middelen van de Stichting is afkomstig van donateurs. Hun aantal steeg van 4601 op 31 december 1987 tot 5213 eind 1989. Misschien lijkt het op het eerste gezicht niet zoveel, maar het betekent wel dat ongeveer één op de twintig Zeeuwse gezin nen het werk van Het Zeeuwse Landschap steunt. Een zo brede steun komt uiteraard niet vanzelf tot stand. Via verschillende kanalen wor den akties gevoerd om de steun voor onze Stichting te vergroten. Advertenties, welkomstcadeaus, akties via de post en dergelijke, ze hebben allemaal hun effekt, maar het belangrijkste blijft de mond tot mond reklame. zo blijkt uit een in 1988 gehouden onderzoek. Meer dan welk ander feit ook versterkt dat ons vertrouwen in de toekomst van Het Zeeuwse Landschap

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 5