Wandelingen door het Zeeuwse Landschap Het Groote Gat door M. Jacobusse Zeeland in zijn huidige vorm is grotendeels het resultaat van het door steeds weer nieuwe bedijkingen aaneen rijgen van een groot aantal Middeleeuwse eilanden. Nergens valt dat sterker op dan in Zeeuws-Vlaanderen. Daar vind je overal in het landschap nog oude getijde kreken, naast de dijken de overblijfselen van een eeuwenlange periode van touwtrekken tussen de na tuurkrachten aan de ene en de dijken en dammen bou wende mens aan de andere kant. Die kreken zijn vaak ware juweeltjes voor de natuurlief hebber. De kreken in Zeeuws- Vlaanderen hebben hun eigen typische natuurwaarden, die ze van de kreken elders in Zeeland onderscheiden. Nog niet zo lang geleden w erd langs verschil lende Zeeuw s-Vlaamse kreken het kruipend moerasscherm teruggevonden, een plant waar tot dan tere van werd aange nomen dat zij al tientallen jaren was uitgestorven. Vaak groeit zij in gezelschap van de ook al zeer zeldzame vlakke bies en op het gebied van orchideeën is er eveneens het nodige te vinden. En dan de fauna! Het woud- aapje, dat grappige kleine reigertje dat als een aap door het riet klautert is er zowat ver dwenen. maar roerdompen in de broedtijd en purperreigers en lepelaars in de trektijd zijn gewoon. Net als trouwens het blauwborstje, waarvan de broed- populatie in Zeeuws-Vlaanderen honderden paren telt! Maar - onze wandeling wordt geen speurtocht naar allerlei zeldzaamheden. Het zijn toch vaak de "gewone" dingen waar aan je op een natuurtocht zo veel genoegen kunt beleven. 6 Het Groote Gat wordt omringd door drassige weilanden. De rietgors: één van de vaste bewoners van de rietkragen.

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 6