Natuurbeheer als dagelijks werk door G.J.C. Buth Het was één van die mooie zonnige middagen begin mei. Fred was bezig met het herstel van de afrastering in de Verdronken Zwarte Polder. Naweeën van de stor men van afgelopen winter. Ik haalde hem midden uit zijn dagelijkse bezigheden voor een interview over het werk als praktisch natuur beheerder. Fred Schenk is sinds 1987 terreinmedewerker bij Het Zeeuwse Landschap in de regio West-Zeeuws- Vlaanderen. GJB: Hoe ben je in dit beroep verzeild geraaktBetekent de natuur iets extra's voor je. of had je even goed een totaal ander vak kunnen kiezen? Rasteronderhoud. FS: Als klein jochie had ik al belangstelling voor vogels. Latei- fietste ik vanuit Den Haag naar het Hellegatsplein en Goeree- Overflakkee om vogels te gaan kijken. Op een gegeven mo ment kreeg ik tamelijk onver wacht de kans om tijdelijk vogelwachter te worden op de Hompelvoet in de Grevelingen. Dat was toen ik net van de mavo afkwam. Van het één kwam het ander. Omdat ik mij betrokken voel bij het natuur behoud blijft dit werk me altijd boeien. De dagelijkse arbeid omvat vooral praktische zaken, zoals rasteronderhoud, maaien, snoeien, onderhoud van wan delpaden en machines, maar bijvoorbeeld ook het maken van voorlichtingsmateriaal voor het Zwincentrum. In West-Zeeuws- Vlaanderen zijn we met twee man dagelijks bezig met het beheer van ruim duizend hectare natuurgebied. GJB: De laatste jaren zijn er hier nogal ivat nieuwe gebieden bij gekomen. De komende jaren komt er waarschijnlijk nog meer uitbreiding. Is twee man voldoende om dat allemaal te beheren? FS: Tot nu toe lukt dat redelijk, al is het wel zo dat er regel matig voor ieder terrein dinge tjes zijn die blijven liggen. Dat zijn meestal zaken die je alleen zelf ziet. Maar als er flinke uit breidingen komen wordt het toch noodzakelijk dat er een extra kracht bij komt om het dagelijks werk uit te voeren. Vooral tijdens het voorjaar en de zomer is er een piek wat betreft werkdruk. Dan is er extra veel toezicht nodig, terwijl bovendien de distelbestrijding speelt. Soms ben je tot 's avonds laat aan het maaien, terwijl tijdens de week ends. wanneer er bij Breskens nogal wat rekreatievaart is. de Hooge Platen bewaakt moeten worden. GJB: Je had het net over toezicht; hoe reageert in het algemeen het publiek als je optreedt tegen overtredingen? FS: Bijna altijd is er wel begrip als je uitlegt waarom bepaalde terreinen niet toegankelijk zijn. Vaak weten mensen niet goed dat ze fout bezig zijn. Ze lopen natuurlijk wel het verbodsbordje voorbij, maar lang niet iedereen weet waarom die bordjes er staan. Voorlichting is volgens mij erg belangrijk en ik denk dat met goede voorlichting nog meer goodwill voor het natuur behoud verkregen kan worden. Daarnaast is ook regelmaat in het toezicht noodzakelijk. Nu is bij ons het gevaar aanwezig dat vanwege de totale werkdruk toezicht en voorlichting een soort sluitpost op het totale beheerswerk gaan vormen. 8

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 8