Zoute kwel in de Yerseke Moer Van de (donateurs) administratie in liet najaar te gast was en grote paniek zaaide onder de reigers. De bruine kiekendief die met zijn spectaculaire prooi- overgave in de lucht een deel van liet baltsspel opvoert. Er is nog veel meer. Wij houden u op de hoogte wanneer de gemonteerde film voor het eerst vertoond gaat worden. Eén van de dingen waar de rijk gevarieerde flora en fauna van de Yerseke Moer aan te danken zijn is het voorkomen van zoute kw el in het gebied. Het houdt in dat vanuit de bodem zout water naar boven sijpelt dat an elders afkomstig is. Dankzij die zoute kwel komen in de Yerseke Moer tal van schorreplanten. zoals zeekraal, schorrekruid. kwelder gras en zeeaster voor. Ook kust- vogels zoals plevieren en kluten zijn speciaal daar te vinden waar de kwelinvloed het sterkst is. In de nabije toekomst zullen in de waterhuishouding rondom het reservaat in de Moer grote veranderingen optreden. In het kader van de ruilverkaveling wordt een fikse daling van de polderwaterstand in de om geving gerealiseerd en boven dien zal er ook als gevolg van de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland het nodige veranderen. Om te voorzien welke gevolgen deze ingrepen zullen hebben voor het reservaat is in de Yerseke Moer op uitgebreide schaal hydrologisch onderzoek gedaan. Dat werd verricht door student Jan Willem Foppen, onder leiding van de hydroloog van de provinciale landschappen. Via metingen in een uitgebreid meetnet kon worden gecon stateerd dat een belangrijk deel van het kwelwater in de Yerseke Moer afkomstig is uit de Ooster- schelde bij Yerseke. Het water doet er ongeveer 600 jaar over om de afstand tussen de Ooster- scheldebodem en het hart an de Yerseke Moer af te leggen. Naast deze kwelstroom treedt er ook kwel op vanuit het Kanaal door Zuid- Beveland. Uit de modelberekeningen komt naar voren dat de verlaging van het waterpeil rondom het reservaat een aanzienlijke afname van de kwel binnen het gebied zal veroorzaken. Omdat de kwel- stromen de weg van de minste weerstand zoeken, zullen ze afbuigen naar de gronden met een laag waterpeil (ergo: buiten het reservaat). Uit de verrichte studie blijkt dat deze negatieve ontw ikkeling gecompenseerd kan worden door een toename van kwel dankzij de uitdieping van het kanaal. Dat is echter alleen het geval als in enkele percelen tussen het kanaal en het reservaat het peilbeheer wordt aangepast. Om dat te realiseren heeft Het Zeeuwse Landschap een beroep gedaan op het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij om de aankoop en inrichting van de betreffende gronden te subsidiëren. Uit de overzichten die geregeld worden gemaakt blijkt dat in 1990 weer erg veel nieuwe donateurs zich hebben aan gemeld. op 16 augustus precies 643. Tot die datum hadden 72 begunstigers hun donateur schap opgezegd of het nieuwe adres niet doorgegeven. Het totale aantal donateurs bedroeg op 16 augustus 5775. Tot zo ver alles zeer positief. Wat daarentegen jammer is, is dat er 282 herinneringen In tic waterhuis houding van tic Yerseke Moer zuilen belangrijke veran deringen plaats vinden door ingrepen in de omgeving. 10

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 10