Vogeleiland bij Neeltje Jans ingewijd Het vogeleiland op Neeltje Jans is on langs door de gede puteerde voor natuurbescherming, mevrouw G. de Vries-Hommes officieel vogelvrij' verklaard. moesten worden verzonden. Wij hopen uiteraard niet dat al deze begunstigers hun donatie voor 1990 vergeten te betalen want de Stichting kan het geld goed gebruiken. Zoals al gemeld is er begin dit jaar een vogeleiland aangelegd in de inlaag 's Gravenhoek. Een deel van de kosten is betaald met door donateurs bijeengebracht geld. De vogels hebben door het snel in bezit nemen van het eiland hun dank al uitge sproken. Dat goede voor beelden inderdaad worden gevolgd bleek toen wij van een donateur uit Oosterbeek 1520 ontvingen ten behoeve van Ter Hooge, dit als een zeer positieve reactie op de scholierenactie in Middelburg. Acties met dergelijke gevolgen juichen wij van harte toe. Sinds het vorige tijdschrift is verschenen, is de verwezen lijking van onze natuurbouw- plannen voor Neeltje Jans weer een stap verder. Op 11 juli j.l. heeft Gedeputeerde mevr. G. de Vries-Hommes het in mei-juni aangelegde vogeleiland bij Neeltje Jans, met een opper vlakte van ruim één hectare, officieel vrij voor de vogels verklaard. Onder het toeziend oog van een aantal genodigden en de pers knipte zij een touw door, de laatste band tussen het vasteland en het eiland. Hiermee gaf zij een geisoleerd liggend eiland terug aan de natuur. Voorzitter Vogel van Het Zeeuw se Landschap benadrukte nog eens in zijn toespraak dat isolement een absolute voor waarde is voor de vogels waarvoor het eiland bedoeld is. De verwachting is dat pionier- soorten als visdief, dwergstern, grote stern, kluut en strand- plevier op het eiland zullen gaan broeden en dat vanaf het najaar, wanneer de aantallen steltlopers in de Oosterschelde sterk toenemen, tot het voorjaar het eiland als een hoogwater- vluchtplaats voor overtijende vogels zal fungeren. Inspecteur Van Rijn van Alkemade van Natuurmonu menten kon in zijn toespraak meedelen dat sterns al driftig gebruik van het eiland maken. Het eiland was te laat klaar om nog dit seizoen voor broed- vogels te kunnen fungeren. Gedurende de hele zomer waren er echter wel tientallen en soms enige honderden visdieven en sterns op en rond het eiland aanwezig. Kennelijk hebben zij deze lokatie goed gekeurd. Een factor die hiertoe bijdraagt is dat nabij het eiland een aantal ondiepe kreken in de Neeltje Jans-plaat liggen. Bij eb blijft hier water in staan en vormen de kreken prima vis- plasjes voor sterns. Bij de plannen voor Neeltje Jans zijn Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap er steeds vanuit gegaan dat hier ook sterk de nadruk gelegd zal worden op mogelijkheden voor natuur- gerichte rekreatie. Wij waren dan ook ingenomen met het feit dat tijdens de inwijding van het vogeleiland cle Rotary-club Goes - De Bevelanden ons de bouw tekeningen voor een door hen te schenken vogel observatiehut overhandigde. Dit najaar zal de observatiehut worden geplaatst, grotendeels verzonken in de dijk tegenover het vogeleiland 11

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 11