Kastelenstichting Lezers Holland en Zeeland schrijven De oprichting Aktiviteiten tof nu toe Doelstellingen Op 29 april 1985 werd de Kastelenstichting Holland en Zeeland opgericht. Hiermede werd de "witte vlek" in het landelijke beeld van provinciale kastelen stichtingen voor de drie westelijke provincies, Noord- Holland. Zuid-Holland en Zeeland opgevuld. De voornaamste overweging om deze drie provincies in één stichting onder te brengen, was dat deze provincies, in ver houding tot andere in ons land, wat minder rijk bedeeld zijn met kastelen, ruines en historische landhuizen. De oprichting van de stichting werd mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van de pro vincies Noord-Holland en Zuid- Holland en het Prins Bernhard Fonds. De provincie Zeeland zag, ondanks het relatief grote aantal historische landhuizen, helaas geen aanleiding om. al was het maar met een aanmoe digingssubsidie. ons financieel van start te helpen. Wij denken dat het hieronder omschreven doel ondersteuning verdient van zowel de provinciale overheden in ons werkgebied als het particulier initiatief in dit gebied. verder aan te duiden als kaste len, een passende bescherming behouden, casu quo verkrijgen. c. Te (helpen) bevorderen dat terreinen waarop zich vroeger kastelen hebben bevonden, waar nodig, beschermd worden ingevolge de monumentenwet, alsmede al hetgeen met het vorenstaande verband houdt of daartoe bevordelijk kan zijn. Een aantal aktiviteiten hebben wij inmiddels ontwikkeld. Zo zijn er enkele excursies georganiseerd en was in het jaar 1986, als start van onze aktiviteiten een tentoonstelling van tekeningen van kastelen van Roeland Roghman en tekeningen van een aantal Zeeuwse kastelen. Dit materiaal was aangevuld met enkele maquettes en oudheidkundige vondsten. Teneinde ook voor de toekomst ons werk te kunnen voortzetten, hopen wij dat deze informatie u mag opwekken om. voor zover u dat nog niet bent, donateur van onze stichting te worden. Adres: Sauerdal 25 2904 DE Capelle a d IJssel Kamperland. 12 juli 1990 Mijne heren. Met vakantie in mijn vakantie huis in Kamperland wil ik u als donateur van het Zeeuws landschap eens mededelen welk een vreugde ik beleef'aan uw activiteiten tot natuur behoud. Mijn hobby is veld- ornithologie en ik geniet buitengewoon van het vogel eiland in de inlage 's Graven- hoek. dat een groot succes is. Zo telde ik een dezer dagen 42 visdiefjes, waaronder den tallen nog broedendterwijl er ook al ettelijke jonge ex. rond liepen. Verder broedden er ook 2 kluten op het vogeleiland, terwijl ik er ook regelmatig grote sterns met al vliegende jongen op zie. Het is duidelijk, dat hel vogel eiland in een grote behoefte vooiziet en bet is dan ook verheugend, dat dit initiatief zo snel gevolgd wordt door een vogeleiland op de Neeltje Jans. Ook een bezoek aan de observatiehut in cle inlage Keihoogte is een regelmatig terugkerende bron van vreugde. Mijn grote waardering voor uw activiteiten en veel succes toegewenst bij uw prachtige werk Hoogachtend, drs. G.P. van Bergeijk Het doel van de stichting is: a. Het ijveren voor de instand houding van de in de hierboven genoemde provincies aanwezige kastelen of overblijfselen daar van en historische landhuizen en andere in de ruimste zin. met de daarbij behorende inventaris en omgeving. b. Te bevorderen dat de sub a genoemde objecten, hierna Visdiefje. 12

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 12