Kreekbeddingweg in de Yerseke Moer. Kluten verblijven graag in de natte zilte weilanden. legers hebben daar geen last van en die vind je dan ook door het gehele gebied verspreid. Ook de plantengroei is volledig aangepast aan het oude patroon van kreekruggen en kommen. Maar afgezien van de tot de kreekruggen beperkte meidoorns is daar op een najaarswandeling niet zoveel van te zien. Anders ligt dat met de paddestoelen. De wat hoger gelegen kopjes springen er direct uit door grote aantallen champignons, parasolzwammen en weidekringzwammen. Dat zijn soorten die garen spinnen bij een hoge voedselrijkdom van de bodem, en het kan wel eens voorkomen dat zij terug lopen als de bemesting wordt stopgezet (wat in de percelen van de Stichting altijd gebeurt). Maar dat wordt ruimschoots goed gemaakt door allerlei andere soorten. Grillig ge vormde toefen van knotszwam- metjes in de slootkanten en vooral verschillende soorten wasplaten met hun onwaar schijnlijk felle kleuren ver schijnen in de verschraalde weilanden. Tussen de broedtijd met al zijn luidruchtige weidevogels en de komst van de ganzen in de winter is het voor de vogels een wat stillere tijd. Toch is de moer ook in het najaar een rijk gevarieerd vogelgebied. In de drinkputten fourageren groepjes wintertalingen en de kuif- eenden zitten geconcentreerd in een grote groep op de brede treksloot achter het oude gemaal. Het melodieuze lu-lu-lu van de groenpootruiter en het felle te-wiet van de zwarte klinkt telkens weer op. Typische najaarsverrassing: ineens komt een slechtvalk van over de kanaaldijk en plukt een nauwelijks volwassen water hoentje van tussen het gras Onze wandeling door de Yerseke Moer begint buiten het reservaat. Juist in dat deel waar een verkaveling aan de gang is, zijn momenteel unieke bodem profielen te bewonderen. De excursie vertrekt op zaterdag 13 oktober om 10.00 uur vanaf het punt dat is aangegeven op het kaartje bij dit artikel. De wande ling is wat langer dan anders, maar rond 13.00 uur hopen we terug te zijn bij het vertrekpunt. Zoals altijd van harte welkom. 17

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 17