Zeeuws Landschap Van de redactie óe jaargang nr. 3 september 1990 HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v.d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties H. Joziasse 9 R. Jacobusse, pentekeningen en foto's 6, 7 M. Jacobusse, overige foto's Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 Week van het landschap 3 De Scholekster: Zeeuwse steltloper bij uitstek 6 Uit het beheer 9 Kastelenstichting Holland en Zeeland 12 Lezers schrijven 12 Noord-Beveland. voormalig Zeeuws eiland 13 Wandelingen door het Zeeuwse landschap 16 Agenda 18 "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestem ming van de redactie. Omslagfoto Herfst in de Zak van Zuid-Beveland Afgelopen zomer is door de Provincie een belangrijke nota uitgebracht, namelijk, de Zeeuwse uitwerking van het Nationale Milieubeleidsplan. Dit Zeeuwse milieubeleidsplan, getiteld 'Kerend Tij', handelt grotendeels over het zoge naamde 'grijze milieu', of wel over de kwaliteit van bodem, lucht en water. Natuur en landschap worden in het vak jargon samengevat als het 'groene milieu'. De kwaliteit van het 'grijze milieu' bepaalt in grote mate de kwaliteit van het 'groene milieu'. Zo wordt bij voorbeeld in 'Kerend Tij' veel aandacht besteed aan de kwaliteit van de binnenwateren. Kreken, kenmerkende natuur gebieden in ons polderland schap, bevatten momenteel nauwelijks meer helder water met een rijkdom aan water planten, insekten, amfibieën en vissen. De natuur is verstoord, het water is veel te voedselrijk en daardoor te troebel vanwege de dominantie van enkele algensoorten. Volgens de nota zullen daarom de bemestings methoden van de landbouw moeten gaan veranderen. Een moeilijke maar op den duur niet aan te ontkomen opgave voor de landbouw. Zo is vermesting, zoals het probleem van te veel voedingsstoffen in het milieu genoemd wordt, tevens de oorzaak van de slechte water kwaliteit van het Veerse Meer. Ook het Krammer-Volkerak stevent met een angstige vaart af op de situatie van een meer vol 'groene soep'. Doorgaande vermesting kan uiteindelijk onze drinkwatervoorziening in gevaar brengen, of massale algenbloei kan met schuim en slijmlagen langs de oevers van het Veerse Meer de toeristen verjagen zoals vorig jaar langs de Adriatische Zee plaatsvond. (In Italië noemen sommigen die zee nu 'Mare monstrum!) Vermesting vindt trouwens niet alleen via de bodem en het water plaats. Door de zure regen krijgt elke hectare in Nederland jaarlijks gemiddeld 50 kilo stikstof toegediend. De milieuproblemen zijn vaak gecompliceerd. Zo wordt de slechte waterkwaliteit van de kreken en de sloten in de polders tevens veroorzaakt door verdroging. Bij het lage grond waterpeil zoals dat tegen woordig, vaak na een herver kaveling, is ingesteld, is de kwelstroom van zout grond water toegenomen. Niet alleen is hierdoor het zoutgehalte van het kreek- of slootwater hoger en instabieler geworden, tevens komt met die kwelstroom een extra hoeveelheid fosfaat en stikstof mee naar de opper vlakte. Ook weer een vorm van vermesting dus. Maatregelen zullen daarom op vele fronten getroffen moeten worden. Het 'grijze' en het 'groene milieu' zijn voor ons van levens belang. Het Zeeuwse milieu beleid mag dan ook niet blijven steken op een enkel en alleen mooie nota met fraaie streef beelden voor de boekenkast. Het uitstellen of afzwakken van de in de nota voorgestelde maatregelen zal alleen maar tot nog grotere milieuproblemen leiden. Ongetwijfeld zal de milieukwaliteit de komende jaren met allerlei analyse-appa- ratuur op de voet gevolgd worden. We kunnen echter zelf snel beoordelen hoe het met onze leefomgeving gesteld is. Het 'groene milieu' is namelijk een scherpe graadmeter voor het 'grijze milieu'. Als het tij echt gaat keren dan zal, hopelijk binnen enkele ja ren, in het heldere water van de Zeeuwse kreken weer een geva rieerde gemeenschap van water planten en dieren te zien zijn. G.J.C. Buth

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 2