'eek van het landschap 1 990 Dieren in het landschap Centraal in Zeeland: Neeltje Jans WEEK VAN HET LANDSCHAP ZATERDAG 22 SEPTEMBER T/M ZONDAG 30 SEPTEMBER 1990 bij alle Provinciale Landschappen en Natuurmonumenten CENTRAAL TELEFOONNUMMER: (030) 205555 Ons land telt een groot aantal diersoorten, die slechts kunnen overleven bij de gratie van een beschermd landschap en een goed natuurbeheer. Tijdens de Week van het Landschap van 22 t m 30 september hebben in alle provincies van ons land de Provinciale Landschappen plus Natuurmonumenten dertien diersoorten uitgekozen, die zonder hun landschap niet zouden kttnnen overleven en daarom extra aandacht van ons allen vragen. In elke provincie is een natuurgebied opengesteld waar een voor die provincie kenmerkende diersoort thuis hoort: de goudplevier in Groningen, de otter in Friesland, het heideschaap in Drenthe, het korhoen in Overijssel, de kiekendief in Flevoland, de moeflon in Gelderland, het ree in Utrecht, het zwartbonte melk vee in Noord-Holland, het duin konijn in Zuid-Holland, de scholekster in Zeeland, de das in Noord-Brabant, de ijsvogel in Limburg en de bosuil bij Natuur monumenten. Er zijn ontmoetingscentra in gericht in natuurgebieden, waar het publiek alles te weten kan komen over de kenmerkende diersoorten in het landschap: er zijn wandelmogelijkheden, er zijn excursies onder leiding, er wordt een diaserie vertoond en soms kan men varend en fiet send nog ruimer kennis nemen van het voor de diersoort belangrijke landschapstype. Centraal in het Zeeuwse programma staat het voormalige eiland Neeltje Jans, onderdeel van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Het is één van de plaatsen waar de scholekster, Zeeuwse steltloper bij uitstek, het hele jaar door in grote aantallen kan worden waar genomen. Het werkeiland Neeltje Jans is aangelegd op de gelijknamige zandplaat in de monding van de Oosterschelde. Lang voordat de mens op die plek begon met de bouw van het werkeiland, was de scholekster er samen met andere steltlopers massaal aanwezig om voedsel te zoeken, te ruien en veren te poetsen. Nieuw is dat de scholekster tegenwoordig ook als broed- vogel op Neeltje Jans te vinden is. Neeltje Jans is voortdurend onderhevig aan sterke veran deringen. Van een maagdelijk, ongerept slikkengebied veranderde het in een werk eiland waar dag aan dag bull dozers. draglines en andere herriemakers aktief waren. Nog voordat ze vertrokken waren werd Neeltje Jans ontdekt door de toerist, die er jaarlijks met honderdduizenden bezoekers aanwezig is. De scholekster is -alle veranderingen ten spijt- op Neeltje Jans gebleven. Het lijkt wel of deze krachtige pionier onkwetsbaar is, maar pas op.... Elders in dit nummer kunt u lezen hoe de scholekster, ondanks zijn grote aanpassings vermogen, aan de andere kant Er is al een vrij toegankelijke wandelroute in hel duinlandschap. In de Week van het l andschap zijn ook andere gedeelten te bezichtingen tijdens de geleide excursies. Neeltje Jans natuurgebied in ontwikkeling toegang uitsluitend via de aangegeven wandelroute SC VA 3

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 3