De scholekster is als themadier voor Zeeland uitgekozen. Het Drentse en Schoonebeker Heideschaap is de trots van Het Drentse Landschap, dat dage lijks de schaapskooi van het Hykerveld op het landgoed Hooghalen in Drente heeft opengesteld. Elke dag om 14.00 uur is er een excursie onder leiding. Info: 05920-13552. Wie zou niet graag meer willen weten van het baltsgedrag van het korhoen in Overijssel? Het Overijssels Landschap heeft bij de schaapskooi aan de heide van het Wierdense veld een expositie ingericht waar met o.a. een videofilm het leven van deze zeldzame broedvogel dichtbij gebracht wordt. U bent dagelijks tussen 13.00 en 17.00 uur welkom en er is elke dag een excursie onder leiding. Info: 05290-1731. De kiekendief lijkt op weg de populairste vogel van Neder land te worden. Het jonge Flevolandschap houdt vijf roofvogelexcursies o.a. in de Oostvaardersplassen en het Wilgenreservaat, en één lezing, waar voor de kiekendief een speciale plaats is ingeruimd. Info: 03240-22449- Het Utrechts Landschap brengt op het landgoed Beerschoten in de Bilt het ree dichter bij de mensen. Twee reebruine ogen geven de route voor kinderen aan. Een reewild-expositie en een wildroute kan dagelijks tussen 10.00 en 16.00 uur bezocht worden en om 14.00 uur kunt u elke dag met de boswachter mee. Info: 030-205555. In Gelderland richt het Geldersch Landschap alle aan dacht op de zeldzame moeflon, een hoefdier dat ooit als jacht wild is ingevoerd. De Gelderse populatie is schuw en leeft in bos en struikpartijen van het Wekeromse Zand. Er is een ontmoetingspunt in Ede aan de Immenweg. een zijw eg van de Edeseweg. Wekeromseweg, waar een expositie is ingericht en op de weekeinden excursies onder leiding vertrekken. Info: 085-42094. Wat zou Noord-Holland zijn zonder het zwartbonte melk vee? Een bezoek aan het informatiecentrum De Blanken aan de Lagedijk in Uitgeest maakt duidelijk waarom het Noord-Hollands Landschap deze koe een warm hart toe draagt. Een tentoonstelling, een fietstocht, een wandelroute en zelf roeien behoort tot de mogelijkheden. In de week einden en op woensdag zijn er vaar-excursies en kan men een zoogkoeien- en melkveebedrijf bezoeken. Info: 02984-4155. In Zuid-Holland wordt het konijn een week lang in het zonnetje gezet door Het Zuid hollands Landschap. In de duinen van Oostvoorne ligt aan de Duinstraat in Rockanje het bezoekerscentrum Tenellaplas, waar voor het duinkonijn een ereplaats is ingeruimd. Behalve een wandelroute, een excursie en een strandloop kunnen kinderen hun meegebrachte konijn laten keuren. Info: 010-4135045. Eén van de meest bedreigde diersoorten in Nederland is de das. In Noord-Brabant zijn nog enkele honderden exemplaren aanwezig en Het Brabants Landschap doet er alles aan om een verdere achteruitgang van de dassestand tegen te gaan. Op het landgoed Nemelaer aan de Kasteellaan in Haaren is een expositie ingericht en heeft men wandel- en fietsroutes uitgezet. U kunt er dagelijks terecht van 9.30 - 16.00 uur. Info: 04117-2775. Limburg is bij uitstek de provincie voor de felgekleurde ijsvogel. Aan riv ieroevers en beekjes zit hij op een tak en aast hij op een voorbij zwem mende vis. Het Limburgs Landschap laat in het natuur gebied Bergse Hei in het Geul dal bij Berg en Terblijt dagelijks tussen 9.00 - 16.00 uur met een expositie en een wandeling zien hoe zwaar het bestaan kan zijn van dit zeldzame vogeltje. Info: 04703-1840. Op het landgoed Schaep en Burgh in 's-Graveland besteedt Natuurmonumenten op 23 en 24 september speciaal aandacht aan de bosuil. Natuur monumenten probeert deze wijsneus in de Week van het Landschap de speciale aandacht te geven die hij verdient, hoe wel men verwacht dat hij over dag geen oog open zal doen. Info: 035-62004. Het centrale telefoonnummer voor informatie tijdens de Week van het Landschap is 030-2055555

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 5