Uit het beheer De droogste zomer sinds... Nieuws van de Eendenkooi Video Dit jaar was het ongekend droog in onze reservaten. Grondgebruikers en aanpalende boeren konden zich niet herinneren dat het ooit eerder zo droog was. Niet alleen heeft het deze zomer weinig geregend, maar ook de voorbije herfst, winter en lente viel er veel minder neerslag dan nor maal. Het was aan vele dingen te merken. De drinkputten in onze weidegebieden stonden voor een heel groot deel droog en hoewel het vee veelal gedrenkt wordt via de water leiding zullen de gevolgen er voor de natuur flink in hakken. Veel waterplanten kunnen niet tegen uitdroging en vissen en andere waterdieren zullen de putten opnieuw moeten koloniseren. En het zou best wel eens jaren kunnen duren voordat in sommige putten de oude situatie hersteld is. De weilanden boden een heel trieste aanblik. Eind juli was bijna alles wat eetbaar was verdord of opgegeten en het bleek dan ook noodzakelijk om hooi li it het ene gebied te gebruiken om het vee uit het andere bij te voeren. De kreek voor de vogel observatiehut op het Ramme- gors droogde helemaal uit. Vanuit de hut viel er niet veel meer te zien. Ook de plas in de inlaag Keihoogte droogde een heel eind uit, waardoor de vogels veel verder dan anders van de observatiehut verwijderd zaten. Na de grote schade die de winterse stormen aanrichtten geeft ook de grote droogte veel extra werk voor onze beheer ders. 1990 wordt zodoende een jaar dat ons nog lang zal heugen. Dit jaar werden de dagvlinders op de eendenkooi aan een nader onderzoek onderworpen. De resultaten waren niet mis. Van de in totaal 29 soorten dagvlinders die in de Zeeuwse polders voorkomen blijken er meer dan 15 regelmatig in de kooi te vinden. Naast algemene soorten als het koolwitje en de atalanta werden ook minder gewone soorten zoals het landkaartje en het bont zand oogje aangetroffen. Ook voor vlinders blijkt de eendenkooi een zeer waardevol gebied! Deze winter kan ook het vangen van eenden in de kooi weer volop gestalte krijgen. Aan regiobeheerder Ron Brouwer werd een ringvergunning verleend. Zo kan de kooi ook een functie vervullen voor het wetenschappelijk onderzoek, en daarmee hopelijk ook voor het tot stand brengen van een betere bescherming van onze watervogels. Hans Franke uit Goes maakte als vrijwilliger een groot aantal video-opnamen in de eenden kooi. Totaal staan er zo'n 15 uur beeldmateriaal op de video band. Vooral van de vogel bevolking van de kooi zijn daar unieke beelden bij. Om er een paar te noemen: de visarend die I>e distelvlinder; één van de dagvlinder soorten die in de eendenkooi voor komt. 9

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 9