Uit het beheer De aankoop van natuurgebieden gaat door! Muizen vangen genoemd worden. Vooral hun inspanningen hebben er toe bijgedragen dat deze watertjes met hun oevers konden worden aangekocht. Het gaat om een oppervlakte van slechts één hectare, maar er zijn vrijwel geen gebieden in Zeeland die zich qua flora en fauna met de Weelkens kunnen meten. In West-Zeeuws-Vlaanderen tot slot vond een eerste aankoop plaats in het gebied de Blikken (tussen Oostburg en Groede). Dat is net als het Platte van Walcheren een oudlandgebied waar in de toekomst een uitgebreider reservaat voorzien wordt. Kortom: na jaren van kommer en kwel lijkt er eindelijk weer eens vaart te komen in de veiligstelling van de schaarse natuurgebieden die ons nog resten. De Weelkens in de Clingcpolder; een recent verworven aanwinst. 1990 wordt een recordjaar voor wat betreft de aankoop van natuurgebieden door Uw stich ting. Konden wij in vorige num mers de aankoop van grote terreinen vermelden, ook de veiligstelling van kleine reser vaten gaat door. Ook in die kleine gebieden zijn de natuur waarden vaak groot en de bedreiging is dikwijls zelfs groter dan in omvangrijke gebieden. In de afgelopen maanden werden weer diverse voorlopige koopovereen komsten gesloten. Zo werd op St. Philipsland opnieuw een flink deel - zo'n 5 ha - van de Bruintjeskreek veiliggesteld. Een stuk overigens waar nogal wat te saneren valt, omdat er in het verleden met behulp van bouwafval geëgaliseerd is. Niettemin een waardevolle aanwinst waar door een goed beheer nog veel te winnen is. Een nieuw reservaat wordt gevormd in de graslanden op liet Platte van Walcheren. Hoewel daar na de oorlogs inundatie een intensieve herin richting heeft plaatsgevonden herbergen de weilanden nog steeds grote natuurwaarden. De meest waardevolle gedeelten zijn door het rijk en de provin cie aangewezen als reservaat in het kader van de Relatienota. Totaal zal in de toekomst een oppervlakte van ruim 100 hec tare door aankoop worden veiliggesteld. Met de aankoop van ruim 8 hectare ten noorden van Middelburg is de basis voor het toekomstige oudlandreser- vaat op Walcheren gelegd. In de Clingepolder werden de zogenaamde ,,Weelkes" aange kocht. Het is te danken aan intensieve bemoeiingen van leden van de plaatselijke natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut dat deze aankoop gestalte kreeg. Zonder anderen te kort te willen doen mogen daar met ere de namen van Peter Maas en Bouke Grootjans door Pieter Korstanje Samen met twee mede-studen ten ben ik bezig met een project rond de Westerschenge. Tijdens de werkzaamheden worden we geconfronteerd met de vraag of er langs de Westerschenge misschien noordse woelmuizen voorkomen. Om dit te weten te komen zit er maar één ding op: muizen vangen. Bij het RIN in Leersum halen we een aantal valletjes op. Deze valletjes zijn zgn. lifetraps, zodat de muis die gevangen wordt in leven blijft. De vijfentwintig valletjes worden met lokaas en wat hooi gevuld en in het terrein uitgezet. Dan is het afwachten. Elke mor gen lopen we de valletjes langs om te controleren of er wat in zit. De eerste dagen vangen we niets. De muizen moeten waar schijnlijk nog wennen. De dagen daarna gaat het beter. Het is elke keer weer een beetje spannend wanneer we een valletje vinden dat gesloten is. In totaal vangen we vijftien 11

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 11