Het vogeleiland 's-Gravenhoek Een jubileumcadeau van de Grontmij provincie Zeeland. Een bijdrage uit de eigen donateursinkom- sten maakte het financiële plaatje sluitend. Muizen vangen bij de Westerschenge. muizen. De dwergmuizen zijn het leukste. Wannneer we ze vrij laten zetten we een rietstengel in de emmer. Hierlangs kruipen ze met behulp van de staart behendig omhoog, de vrijheid tegemoet. Voor de bosmuizen is een rietstengel niet eens nodig; ze springen uit zichzelf de emmer wel uit. Dan is daar plotseling het grote moment. Een muis die heel goed een noordse woelmuis zou kunnen zijn. Omdat we het niet zeker weten brengen we hem naar het RIN. Daar kunnen ze het ook niet direct met zekerheid zeggen. Een paar dagen later gaat de telefoon: Het is een noordse woelmuis. Operatie geslaagd! In het vorige nummer van Zeeuws Landschap werd al gemeld dat het vogeleiland in de inlaag 's-Gravenhoek een succes geworden is. (lezers schrijven) Nu het broedseizoen definitief voorbij is kan de balans worden opgemaakt. Nadat het eiland half april was opgeleverd wer den er meteen vogels met broedgedrag waargenomen. Op 1 juni vond de eerste in spectie plaats, en toen al had den vier kluten en enkele tientallen visdiefjes bezit van het nieuwe eiland genomen. Latere tellingen leverden aan vullende gegevens op en het totaal van de broedvogels komt uit op 66 paar visdiefjes, 4 paar kluten en 1 noordse stern. Op het strekdammetje vlakbij het eiland broedden nog eens 29 visdieven, vergezeld van een kleine kolonie kokmeeuwen en een knobbelzwaan. Een over loopeffect omdat het eiland nu al vol is? Daarover is geen zekere uitspraak te doen. Wel zeker is dat ook buiten het eiland in de inlaag 's-Graven- hoek sinds haar ontstaan in 1980 nooit eerder zoveel vogels gebroed hebben. Dat het eiland ook nog eens fungeert als hoogwatervluchtplaats voor steltlopers die fourageren in de Oosterschelde is mooi meege nomen. Zoals eerder gemeld kon het eiland gerealiseerd worden dankzij financiële steun van het Wereldnatuurfonds en van de Dit jaar bestaat de Grontmij 75 jaar. Hoewel een landelijk opererend bedrijf, bepalen de provinciale vestigingen in belangrijke mate het gezicht van deze instelling. Zo ook in Zeeland, waar ze haar zetel in Goes heeft. Hier is ze in 1948 met een klein provinciaal bureau van start gegaan. Gelei delijk uitgegroeid heeft ze mede het gezicht van Zeeland be paald. Daarover straks meer. Het was voor het Zeeuwse Landschap een grote verrassing toen ons werd meegedeeld dat de Grontmij besloten had om ter gelegenheid van haar jubi leum een inzamelingsaktie voor onze Stichting te houden. Op de jubileumfeestavond op 5 oktober in de Stadsschouw burg in Middelburg overhan digde Ir P.A. Davidson, direc teur van de Zeeuwse vestiging, een cheque van 7500,-- aan Zeeuws Landschap voorzitter T.A. Vogel. Dit prachtige bedrag kwam tot stand dank zij het feit dat de Grontmij het binnenge komen bedrag fors naar boven afrondde. „Het getal 75 speelt tenslotte vandaag een belang rijke rol", aldus Davidson. Het werk van de Grontmij in Zeeland werd in het verleden 12

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 12