Wandelingen door Het Zeeuwse Landschap door M. Jacobusse De Baarzandse kreek Geschiedenis „Hier broedt ongeveer een derde van alle Westzeeuws- vlaamse kieviten. Nergens in Zeeuws-Vlaanderen ligt een belangrijker voedselgebied voor de watersnip". Dat van die kieviten is achteraf, nu heel Zeeland intensief op broedvogels onderzocht is, een veel te hoge schatting. Niettemin is de uitspraak tekenend voor het belang dat natuurbeschermers vanouds hechten aan de Baarzandse kreek als watervogelgebied. De uitspraken in de aanhef werden als argumenten ter tafel gebracht in een overleg tussen plaatselijke natuurbeschermers en Het Zeeuwse Landschap aan de ene kant, en een delegatie uit Provinciale Staten aan de andere kant. Het ging om be zwaren tegen de aanleg van een nieuwe provinciale weg tussen Breskens en Nieuwvliet, die de Baarzandse kreek dreigde te doorsnijden. Het tracé was vast gesteld na een besloten hoor zitting, waar alleen degenen die men toen als direct belang hebbenden beschouwde, hun zegje konden doen. Zestien jaar geleden nog maar. De weg is er nooit gekomen en het zijn nü bepaald niet alleen de fanatieke natuurbeschermers die daar niet rouwig om zijn. Het gebied heeft een merkwaar dige ontstaansgeschiedenis. Ter plekke lag in de late Middel eeuwen de Oude Groedsche Polder, die in de twaalfde eeuw bedijkt was. In die polder lag de Groedsche waterganc, waar schijnlijk een soort gekanali seerde oude getijdekreek. In de tachtigjarige oorlog is een groot deel van West-Zeeuws-Vlaande- ren uit strategische overwegin De Baarzandse Kreek: een door de getijdestromingen vervormde Middeleeuwse waterloop. gen onder water gezet. Zo ook de Oude Groedsche Polder. In of omstreeks 1583 werd door de inwoners van Groede de dijk van de polder doorgestoken. Dat gebeurde ter hoogte van de Groedsche waterganc aan de oostkant van de polder. Tijdens de overstromingperiode schuurde de Groedsche water ganc uit tot een brede getijde kreek. die vanaf die tijd de Baarzandse kreek genoemd werd. Waarschijnlijk vormde zich ook in die periode een zuidelijke zijtak aan de kreek, die nog steeds in het veld herkenbaar is. In 1Ó13 werd. tijdens het twaalfjarig bestand tussen de strijdende partijen, de Oude Groedsche Polder, samen met een aantal andere polders die onder water gezet waren, her- dijkt. Die polders staan tegen woordig bekend als de Cats- polders, naar één van de 14

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 14