De vogels Blauwe reiger. De Kolgans is rond de Baarzandse Kreek een vaste wintergast. initiatiefnemers van de herbe dijking, Jacob Cats, Wie een beetje op de hoogte is van de geschiedenis van de streek ziet rondom de Baar zandse kreek in liet landschap de gebeurtenissen die zich in het verleden afgespeeld hebben terug. Maar ook zonder kennis van of interesse voor de streek geschiedenis is de Baarzandse kreek een bezoek waard. Een vroege winterochtend. De mist die boven de akkers hangt verbergt veel van de omgeving, maar juist daardoor is het ge hoor extra gespitst. Uit de verte klinken scheepshoorns; in de drukbevaren monding van de Westerschelde is het zeker geen overbodige luxe om bij slecht zicht geluidssignalen uit te zenden. Dan ineens zijn ze er. Wilde ganzen, die net als de schepen elkaar via geluidssignalen voortdurend op de hoogte houden van hun positie. Pas als ze vlakbij zijn, zijn in het grau wende ochtendlicht de V-for maties te onderscheiden. Het geluid van de neerstrij kende groep verraadt dat het om kolganzen gaat. Ontegen zeglijk is dat ook de soort die in de Baarzandse kreek de oudste rechten heeft, hoewel het aantal een enkele keer geëvenaard wordt door de in het gebied broedende grauwe gans, vooral gedurende de trektijd. Als het daglicht geleidelijk de duisternis verdrijft ontplooit het winterse vogel leven zich in volle glorie. Het metaalachtige geluid van de waterral weerklinkt uit de riet kragen en in het weiland is een grote groep wulpen bezig 0111 toilet te maken. Blauwe reigers komen vanaf hun gezamenlijke slaapplaats één voor één terug naar hun dagelijkse visstek. Soms, als het hard vriest, wordt de situatie precair voor viseters, maar dank zij de grote uitge strektheid heeft de wind een stevige greep op het water en blijft er als regel een wak waar viseters zich kunnen verzame len. Het nog steeds wat brakke water van de kreek is een extra omstandigheid die het dicht vriezen belemmert. Zo'n wak is voor vogelaars een ideale plek als observatiepost. In de loop van de dag ver schijnen er steeds weer andere soorten. Niet zelden gaat het daarbij in de Baarzandse kreek om vogels die zich zelden bui ten de directe omgeving van de kust vertonen. Brilduikers bij voorbeeld of bonte strand- lopers. In de rietkragen slapen 's-win- ters blauwe kiekendieven op een gezamenlijke slaapplaats. Als het licht wordt verspreiden ze zich weer over de polders, maar ook langs de kreek jagen ze wel. Het blijkt uit geplukte kadavers van watervogels op het ijs. Nogal eens is daar de zeldzame waterral bij. Het lijkt erop dat die vaak moet boeten voor zijn slechte vliegvermo- gen. Net als waterhoentjes en meerkoeten heeft hij eerst een aanloop nodig om op de wie ken te gaan. U merkt het wel: onze volgende wandeling gaat een echte vogeltocht worden. Laarzen en verrekijkers mee dus! We vertrekken op zaterdag 26 januari om 10.00 uur vanaf het punt dat aangegeven is op het kaartje bij dit artikel.

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 15