Hoog bezoek in Saeftinghe Hoog bezoek in Saeftinghe I Hoog bezoek in Saeftinghe II Onder de vele tienduizenden vogels die jaarlijks het Verdron ken Land van Saeftinghe aan doen zijn soms heel zeldzame soorten. Vogelaars houden zorg vuldig bij welke soorten wel en welke niet in het gebied gesignaleerd zijn. In september konden maar liefst drie nieuwe soorten in de avifauna van Saeftinghe worden bijgeschre ven. Twee steltlopers die Saeftinghe bezochten gelden in West-Europa als uiterst zeldzame dwaalgasten. Het gaat om de blonde ruiter en de amerikaanse gestreepte strandloper. De derde nieuweling was het woudaapje, een klein reigertje dat door zijn schuwheid en zijn nachtelijke leefwijze slechts zelden wordt opgemerkt. Voeg daarbij nog het gegeven dat deze vogel in snel tempo bezig is om te ver dwijnen en het wordt duidelijk dat het ook hier om een zeer zeldzame waarneming gaat. Jammer genoeg overigens; het is nog niet eens zo gek lang gele den dat langs verschillende Zeeuws-Vlaamse kreken jaarlijks woudaapjes broedden. Heel spectaculair was de grote groep lepelaars die Saeftinghe met een bezoek vereerde. De omvang van de groep nam steeds toe vanaf de eerste waar neming van enkele tientallen, totdat er rond half september zo'n 150 exemplaren in Saeftinghe verbleven. Niet al leen voor Saeftinghe. maar ook voor het hele Deltagebied een unicum: het gaat om ongeveer een kwart van de Nederlandse populatie! Niet alleen op vogels, maar ook op mensen heeft de rust en de uitgestrektheid r an Saeftinghe aantrekkingskracht. En ook 16 daaronder zitten vogels van diverse pluimage. Hoog bezoek was er op 5 september toen minister Ritzen van Onderwijs met de top van zijn Ministerie in het Verdronken Land van Saeftinghe te gast was voor wat zij - niet wij - een overlevings tocht noemden. Het bezoek vond plaats in het kader van de inspanningen die de Minister zich getroost om de werksfeer op het ministerie - ondanks ingrijpende reorganisaties - goed te houden. Zeeuws-Landschap voorzitter Vogel heette de hoge gasten welkom, waarna zij onder leiding van een viertal gidsen het gebied in trokken. Het ging om een informeel bezoek waarbij geen pers was uitgenodigd. Anders had de Minister waarschijnlijk wel niet - zoals nu op een gegeven mo ment het geval was - op handen en voeten in de slik gestaan. Jammer genoeg hebben wij daarvan geen plaatje beschik baar. De enige foto van het bezoek die wij wel gezien hebben was die op de voorpagina van het Algemeen Dagblad. Die foto liet in ieder geval aan duidelijkheid niets te wensen over. Een (ook al Haagse) groep die voor een excursie de dag erna op het programma stond, belde op of het echt allemaal zo erg was. Terreinbezoek. Op de voorgrond v.l.n.r. Z.K.H. prins Bernhard, commissaris der Koningin dr C. Boertien, Lions - voorzitter J. A. Seydlitz en R.J. Willems (direkteur ZL). Z.K.H. prins Bernhard overhandigt een maquette van de schaapskooi aan voorzitter T.A. Vogel.

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 16