Zeeuws Landschap Van de redactie óe jaargang nr. 4 december 1 990 Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v.d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties M. Jacobusse 1. 3, 9 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17. 20 M.Jansen 6, 7, 8 Archief ZL 3, 4, 5, 13 H. Joziasse 20 K. Danser 20 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 2 In de voetsporen van Heimans en Thijsse 3 Schorren, leefgebied van gespecialiseerde vlinders 6 Aankoopplan natuurgebieden 9 Uit het beheer 11 Wandelingen door het Zeeuwse Landschap 14 Hoog bezoek in Saeftinghe 16 Agenda 18 Omslagfoto Winter in de Westeinclse Weel Borssele bij 2 "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van Zeeland - Vogelland is een (gevleugelde) uitspraak die de feiten volledig recht doet. De enorme aantallen vogels, en dan vooral watervogels, die in onze provincie voorkomen vinden we zo vanzelfsprekend dat we er zelden bij stilstaan hoe bijzonder dit gegeven is in vergelijking met de situatie in andere delen van Nederland, of beter nog, West-Europa. Bij een ritje door nagenoeg elke wille keurige polder zie je al snel wat scholeksters, kluten, wulpen, tureluurs of een groep ganzen, wat natuurlijk nauw verband houdt met de aanwezigheid hier van grote wateren. Rijkswater staat heeft onlangs een fraaie vogelatlas van Zeeland uitge bracht. Op kaarten worden de grootste vogelconcentraties en trekbanen tussen slaap- en voedselgebieden aangegeven. Er komen in het Deltagebied zo'n 80 soorten watervogels voor, waarvan eenden, stelt lopers, ganzen, meeuwen en sterns de belangrijkste groepen vormen, 's Winters zijn hier regelmatig zo'n 700.000 water vogels aanwezig. Een reeks gebieden die door Het Zeeuwse Landschap beheerd worden blijken erg belangrijke vogel-'hot spots' te zijn, zoals bijvoorbeeld Saeftinghe, de Hooge Platen, de Yerseke Moer en de schorren en slikken rond St. Philipsland. Vogels spelen eigenlijk voor het grootste deel van de natuur gebieden van Het Zeeuwse Landschap een erg belangrijke rol in de beheersplanning. Zo worden de graslandgebieden in en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. verband met broedvogels pas na half juni gemaaid, wordt ervoor gezorgd dat de grasmat van de Yerseke Moer zodanig de winter in gaat dat die zo aantrekkelijk mogelijk voor ganzen is en zijn we recent begonnen, in het kader van natuurontwikkeling, met de aanleg van vogel eilanden. Natuurlijk zijn ook rustmaatregelen van groot belang voor vogels. In dit verband werd afgelopen najaar weer eens duidelijk hoe belang rijk het is dat ook platen en slikken in beheer zijn bij een natuurbeherende organisatie. De kokkelvisserij die dit jaar vanwege erg lage kokkel bestanden eigenlijk niet kon zonder de vogels in voedsel problemen te brengen, kon op privaatrechtelijke gronden in de Oosterschelde alleen uitgesloten worden in de gebieden van Het Zeeuwse Landschap. De vogelatlas van Rijkswater staat is opgesteld om als naslag werk te fungeren voor het beleid en beheer van de grote wateren en aangrenzende gebieden. De kaarten in die atlas vormen een gesimplifi ceerd en daardoor bevattelijk beeld van de complexe wer kelijkheid en maken ons duide lijk wat voor een gigantisch vogelspektakel zich dagelijks in Zeeland afspeelt. De omvang daarvan onderstreept de nood zaak om zeer zorgvuldig met dit natuurfenomeen om te gaan. Veel plezier gewenst bij het vogels kijken in Zeeland. G.J.C. Buth

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 2