In de voetsporen van Heimans en Thijsse door P.H. Nienhuis Gedreven amateurs Excursie in de Yerseke Moer onder leiding van Chiel Jacobusse. Op 10 november 1990 heeft onze medewerker Chiel Jacobusse (35 j.) de Heimans en Thijsse-prijs 1990 uitge-, reikt gekregen tijdens een sfeervolle bijeenkomst in Artis in Amsterdam. De Heimans en Thijsse-prijs wordt toegekend aan personen en organisaties die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van veldbiologisch onderzoek, natuurbescherming en natuurbeschermingseducatie en die zodoende hebben bijgedragen aan de voort zetting van het levenswerk van F.. Heimans en Dr. Jac. P. Thijsse. Wij van het Zeeuwse Landschap zijn trots op het feit dat ..onze" Chiel deze belangrijke prijs heeft gekregen. Reden genoeg om eens terug te keren op de schreden van Heimans en Thijsse, om daarna Chiel te volgen in de voetsporen van de twee grote mannen die de kennis van de levende natuur zo populair hebben gemaakt. Heimans en Thijsse, het waren twee schrijvende schoolmeesters die elkaar aan het einde van de vorige eeuw in Amsterdam leerden kennen jfn die besloten om samen boekjes over de levende natuur te gaan schrij- - ven, vooral gericht op de jeugd. Zo simpel is het begonnen, maar het bleek een succes formule. De beide heren werk ten eendrachtig samen aan dit project. Een honorarium was er niet bij. Ze schreven niet alleen de teksten, maar ze verzorgden ook de veel gedetailleerde tekeningen. Ze waren enthou siaste vertellers, schoolmeesters in de goede zin van het woord die veel mensen de ogen openden voor de rijkdom en de schoonheid van de natuur om ons heen. De boeken werden uitgegeven tussen 1894 en 1901 en ze beleefden daarna vele herdrukken. Van nauwkeurig waarnemen naar ,,op naam brengen", determineren, is maar één stap. Het is dan ook niet verbazing wekkend dat in 1899 de eerste druk van hun Geïllustreerde Flora van Nederland verscheen. Een jaar lang hebben Heimans en Thijsse elke middag tijdens de lunchpauze allebei minstens één tekening met een beschrij ving moeten maken om dit grote werk af te krijgen. Heimans en Thijsse, ze waren beiden onderwijzer. Hun karakters waren echter totaal verschillend. Thijsse had lef, hij was een levensgenieter, „onbekommerd" was zijn devies. Heimans was beschei den. hij had meer geduld en schreef meer gedegen. In 1901 scheidden zich hun wegen. Er was een vacature voor een leraar biologie aan de Gemeentelijke Kweekschool in Amsterdam. Zowel Heimans als Thijsse solliciteerden op deze baan. Thijsse kreeg de betrek king. Hij liet het niet bij het schrijven van een sollicitatie brief, maar hij ging persoonlijk naar de wethouder om met verve zijn zaak te bepleiten. Toen de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in 1905, mede door toedoen van Heimans en Thijsse, werd opgericht, werd Thijsse meteen lid van het dagelijks bestuur. Heimans kon toekijken. Na 1905 werd de naam van Jac. P. Thijsse pas echt gevestigd. De koekfabrikant Verkade had hem gevraagd de tekst te leveren voor een plaatjesalbum over de Lente. Thijsse zag daar wel wat in, en zo is het begon nen. Tussen 1906 en 1939 heeft Verkade maar liefst 27 albums uitgegeven, waarvan een kleine twintig door Thijsse zijn geschreven. De losse plaatjes werden meeverpakt met de Verkade-artikelen. De albums werden een groot succes en de verzamelwoede van de koek- etende Nederlanders maakte Thijsse's naam tot een begrip. Dat kwam niet alleen door de boeiende schrijftrant van Thijsse, maar ook door de uitmuntende illustraties van bekende grafici en schilders. De originele aquarellen en tekeningen die de basis waren voor de honderden kleurrijke illustraties in de 3

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 3