Aankoopplan natuurgebieden Rijkseigendommen zoals de Slikken van de Heen bij Sint Philipsland kunnen worden veiliggesteld zonder dat ze aan gekocht worden. Een beheersover eenkomst is in de praktijk vaak niet voldoende. De beste manier 0111 natuur gebieden adequaat voor de toekomst veilig te stellen is natuurlijk het aankopen van die gebieden gevolgd door een op de natuurwaarde afgestemd beheer. Het private recht van eigendom is dan van toepassing en in ons Nederlandse wetssysteem geeft dat eenvoudigweg de meeste garantie over de zeggenschap van gronden. De statuten en doelstellingen van onze Stichting garan deren vervolgens dat die noodzakelijke zeggenschap ook ten gunste van een goed natuur- en landschapsbeheer wordt ingezet. In de praktijk van alledag blijkt steeds opnieuw dat een be heersovereenkomst niet de gewenste garanties geeft. Een enkel recent voorbeeld: Onze Stichting beheert bij over eenkomst gronden van Domei nen (Ministerie van Financiën). Kokkelvissers „ploegen" deze buitendijkse grond om, waar door schade ontstaat aan de natuurwaarde. Onze Stichting kan als beheerder niet sturend optreden omdat een privaat rechtelijke vergunning niet aan de orde is, daar de grond geen eigendom is. Hiertegenover staat dat wij op onze private gronden wel stu rend kunnen optreden door gewoon geen vergunning te verlenen. Onze Stichting streeft dus naar eigendomsverwerving. Wij doen dat natuurlijk uit een oogpunt van algemeen natuurbescher- mingsbelang. Om die reden verleent de overheid onze Stichting dan ook subsidie bij de aankoop van natuurgebieden. Wel moet dan duidelijk zijn welke gronden voor aankoop en subsidie in aanmerking komen en ook moeten er af spraken zijn dat de overheid hiervoor gelden reserveert. Bij verwervingen moet immers slagvaardig gehandeld kunnen worden en daarbij passen geen ellenlange discussies over de vraag of zo'n natuurgebied wel aankoopwaardig is, of niet beter een ander die grond kan kopen, of er wel gelden beschikbaar zijn etc. Een verkoper wil in het algemeen zijn transactie snel afgehandeld zien en heeft geen behoefte aan langdurige, vaak openbare discussies zonder zekerheid op resultaat maar wel de zekerheid van renteverlies. Daar ook onze Stichting zich bij aankopen beweegt op de vrije markt van vraag en aanbod kan hierdoor gemakkelijk de moge lijkheid ontstaan dat een natuur gebied aan derden wordt ver kocht die er andere bedoelingen mee hebben. Om bovenstaande redenen werkt onze Stichting met een aankoopplan. In dit plan is op basis van vele inventarisatie- gegevens aangegeven welke terreinen onze Stichting tracht te verwerven. De provincie heeft de gegevens van dit plan gebruikt om een provinciale nota veiligstelling natuurgebieden op te stellen. 9

Zeeuws Landschap | 1990 | | pagina 9